Zuiderzeemuseum. Zijn interesse ging uit naar de cultuurhistorie van Noord-Holland en West-Friesland in het bijzonder, waarover hij diverse boeken schreef! Hij was voorzitter van de woningbouwvereniging Volkshuisvesting. Ook was hij statenlid voor de V.V.D. Hij was een man van het harmoniemodel en als zodanig streefde hij er na zijn verkiezing als voorzitter in de eerste plaats naar, de verhoudingen tussen het gemeente bestuur en Oud Alkmaar te verbeteren en de interne spanningen binnen de vereniging op te lossen. Hij bracht ook enkele noviteiten in het verenigingsleven in. De eerste was de kerstprent, een groet van de vereniging met de feestdagen in de vorm van een reproductie van een oude prent van Alkmaar. Verder kwam er een jaarlijkse Oud Alkmaarprijs. Deze zou toegekend worden aan personen die zich verdienstelijk hadden gemaakt voor het behoud van Alkmaars cultuurbezit. Aanvankelijk bestond de prijs alleen uit een oorkonde, later werd er ook een geldprijs aan verbonden. Behalve een nieuwe voorzitter, kwamen er in de volgende jaren meer nieuwe bestuurs leden. De secretaresse mejuffrouw J.C. Postma trad in 1968 a£ Zij was inmiddels getrouwd met de heer Blom, die jarenlang penningmeester was, dus een Oud Alkmaar huwelijk. Laatstgenoemde trad in 1969 af, evenals de heer Th. Wortel, die in 1968 met pensioen gegaan was. In 1970 was er dus een geheel vernieuwd bestuur: J.J. Schilstra, voorzitter, Meurs, secretaris, P. Keesen, penningmeester, mevr. Duyff-Koekenbier, W.A. Fasel, W.J. Resoort en J.J. v.d. Stadt, leden. Een grote verandering voor Alkmaar was het vertrek van burgemeester H.J. Wytema in 1970. Hij werd opgevolgd door drs. R.J. de Wit. Het bestuur vroeg spoedig na zijn aantreden om een gesprek met hem. Ter sprake kwamen het oostelijk stadsdeel en de kale plekken in de binnenstad, ontstaan door afbraak van verkrotte panden. Verder zou de vereniging graag zien dat de gemeentelijke monumen tencommissie meer inhoud zou krijgen, waarbij zeker Oud Alkmaar gehoord zou moeten worden en zitting zou moeten hebben. De burgemeester zei toe het be sprokene uit te werken. Wat betreft de open plekken in de binnenstad was het Schilstra, die met behulp van woningbouwvereniging Volkshuisvesting een antwoord vond door aan de omgeving aangepaste nieuwbouw. Voorzitter J.J. Schilstra. Foto: Wiek Natzijl. Collectie Regionaal Archief Alkmaar

Oud Alkmaar | 2000 | | pagina 29