ZtSSgfSS om te komen tot een basisplan voor de gehele binnenstad. Uit wat er tevoren 'lekte' uit zijn plan viel naar de mening van Oud Alkmaar het ergste te vrezen. Men verzocht derhalve het gemeentebestuur vóór de publicatie van het plan er inzage in te mogen hebben. Prof! Bruin had geen bezwaar zijn plan aan het bestuur toe te lichten, maar het gemeentebestuur wees het verzoek af! De klap kwam hard aan toen het plan op 14 augustus 1958 werd gepresenteerd. 'Prof. Bruin stelt Alkmaar voor historische beslissing', kopte de Alkmaarsche Courant in een editie, die op instigatie van het gemeentebestuur huis aan huis werd bezorgd. Het plan hield in: - demping van alle grachten met uitzondering van de Oudegracht en de Lindegracht, - het maken van een noord-zuid verkeersader van de Kanaalkade/Handelskade naar de Baansingel, - een directe toegang vanaf de Friesebrug naar het Luttik Oudorp, - het slopen van een groot aantal panden aan o.a. de Lombatdsteeg, hoek Fnidsen-Luttik Oudorp, Pieterstraat, Hekelstraat, Appelsteeg, Sint Annastraat, - verlegging Doelenkluft, Groot- en Klein Nieuwland teneinde deze straten te kunnen verbreden. Het commentaar van het gemeentebestuur, in die dagen bestaande uit burgemeester H.J. Wytema en de wethouders G.H. Hoytink, H.W. Holsmüller, C.Venneker en G.H.A. de Zeeuw, was: 'De binnenstad zelfheeft behoefte aan een structurele verbetering om haat voor het verkeer toegankelijk te maken; de bestaande toegangswegen zijn onvoldoende. De oostelijke en westelijke helft van de binnenstad dienen verenigd te worden tot één levend geheel. Op het breukvlak van het oostelijk en westelijk gedeelte van de binnenstad ware nu een dwarsweg van brede allure aan te leggen door de Kaarsemakersgracht, Vootdam en Mient te dempen en deze via de sterk te verbreden Huigbrouwerstraat, de Hofstraat en de Baangracht tot de singel door te trekken, waartoe Het basisplan 1958 ontworpen door prof Wieger Bruin 19

Oud Alkmaar | 2000 | | pagina 21