een optreden van het gezelschap 'De grabbelmand' met André Carell, Kees Stet en Truus Schot. Om 1 uur in de ochtend sloot de voorzitter deze zeer geslaagde avond. Dat het laat werd, daar zag men in die tijd niet tegen op. Het ledental was inmiddels gestegen tot bijna 400. Het was een joyeuze tijd voor de vereniging, de vijfjaren na de bevrijding die werden afgesloten door een luisterrijke viering van het vijfde lustrum van de vereniging in 1950. Geen plaats was er onbezet in hotel Victory toen de voorzitter op dinsdag 12 december 1950 om half zeven de jaarvergadering opende, die begon met een oud-Hollandse koffietafel. Obers in 18de- eeuwse kledij, in purper afgezet met kanten kragen en manchetten en getooid met witte staartpruiken, bedienden. Terwijl ouderwetse broodsoorten zoals driekoningen brood, Zwitsers, schootjes, spouwers en profetenbroodjes werden rondgediend gaf de heer Wortel uitleg over al deze heerlijkheden. Na afloop van de maaltijd nodigde de voorzitter de heren uit de lange Goudse pijpen ter hand te nemen en de dames een brei- of handwerkje. Inmiddels werden de boerenjongens en 'hylikmakers' rondgediend. Er werd gedeclameerd en gemusiceerd. Er was samenzang, onder andere een feestlied, gedicht door mej. Maartje Zwaan. Gezelligheid kende geen tijd. Het was na middernacht toen de voorzitter deze feestavond sloot en, hoe kon het anders, het Wilhelmus liet zingen. 'Waardiger, stemmiger en grootser had Oud Alkmaar het zilveren jubileum niet kunnen gedenken' schreef de krant de volgende dag. Toch zou het de vereniging niet lang meer gegund zijn in deze eufore stemming verder te gaan. Na de moeizame jaren van opbouw van ons door de oorlog onttakelde vaderland begonnen zich in de jaren vijftig nieuwe ontwikkelingen voor te doen, waarvan het toenemende autoverkeer een reële bedreiging voor het oude stadsschoon zou betekenen. Acties De eerste donkere wolken aan een nog tamelijk heldere hemel verschenen in 1950. De wekelijkse veemarkt op maandag begon voor de aanvoer van het vee met het moderne grotere materieel steeds moeilijker bereikbaar te worden. Daartoe werd in 1949 door de gemeente een commissie van onderzoek ingesteld betreffende kaas- en veemarkten. De voorstellen waarmee deze commissie in 3950 kwam waren demping van de Voordam of afbraak van de pakhuizen aan de Houttil. Op de vergadering die Oud Alkmaar op 17 oktober 1950 in hotel Victory belegde kwam de grote verontrusting tot uiting, die deze plannen in de stad hadden teweeggebracht. De voorzitter stelde: 'Alkmaar zal nooit dulden, dat de Voordam gedempt wordt. De enige oplossing is: verplaatsing van de veemarkt naar de grens van de gemeente'. Van de vele sprekers, die hun mening naar voren brachten, waaronder burgemeester Wytema, waren de meesten tegen demping maar eveneens tegen verplaatsing van de markt. Het plan ging niet door, de problemen bleven totdat de veemarkt nog geen twintig jaar later werd afgeschaft.

Oud Alkmaar | 2000 | | pagina 19