Klokkenstoel bij de Grote Kerk. Door Rein Bankert in 1944 vervaardigde tekening op basis van oude prenten Het klokkenstoelplan Gedurende de Tweede Wereldoorlog werd de Grote- of Sint Laurenskerkgerestaureerd. In die tijd rees binnen het bestuur van Oud Alkmaar het idee, de klokkentoren, die rond 1850 gesloopt was, te herbouwen. Deze toren dateerde uit de 16de eeuw en was indertijd gebouwd omdat het kerkgebouw het gewicht van de klok niet kon draden. Toen men haar na 1850 toch in de kerk ophing, begon het verval. Voorzitter De Lange gaf aan de eventuele herbouw van de toren de betekenis dat deze eengedenkteken zou zijn, dat gewijd was aan de nagedachtenis van de Alkmaarse burgers, die hun leven lieten in dejaren van de bezetting. Derhalve schreef het bestuur: 'De gemeente Alkmaar is voor mtllioenen gulden schade bewaard gebleven. Iedere plaatsgenoot kan daar zeer dankbaar voorzijn. De vereniging Oud Alkmaar brengt nu het denkbeeld naar voren, de tóe-eeuwsche klokketoren, die in 1850 werd ajgebroken en een kenmerk was van het oude stedenschoon, te herbouwen. Als vredesklok zal zij de herinnering levend houden van de bevrijding van het Duitschejuk, waaronder wij vijfjaren hebben gezucht. Telken jare zal men op den vejaardag van den vrede de klokken luiden en van geslacht op geslacht, oud en jong, de mare van de herkregen vrijheid opnieuw verkonden'. Men rekende erop, dat wilde het plan slagen, er onder de bijdragen, die van de bevolking gevraagd werden minstens 200 van 100,- zouden zijn. De inzamelingscommissie bestond uit W. Appel, R. Bakker, E. Kalverboer, R. Bankert, K. Kirpenstein, D.C.J. van Dijk, H. Lind, J. van Dijk, J.H.W. Lutjeharms, Th. Groothuizen, N. v.d. Poll, DJ. Liekel es Oebles en ir. W.M. van Rossum du Chattel. Rein Bankert maakte een tekening van de klokkentoren, die in de etalage van Boekhandel K. ter Burg aan de Koorstraat te bezichtigen was. Het doel werd niet beretkt. In 1548 had men f iz.000,- bij elkaar, terwijl de kosten 40.000,- waren. De ingeza melde gelden gingen later naar het Carillon/onds voor de Grote Kerk. 12

Oud Alkmaar | 2000 | | pagina 14