of door dwijnen, i juiste tidel en rllandsch voor het rkeer en 'Al deze t van het ddgebrek de eerste nde voor len dat de isten van et archief Alkmaar lit van 23 adjunct iet baten, jrstel aan de politie n dit om diensten drinken van/30,- det betrof rn aan de ie leden eer P.A. de :ur van de Alkmaar :ter van de vereniging Volkshuisvesting. Hij was de stichter van het villapark Blockhove. Ook had hij een grote culturele belangstelling; zo bezat hij een grote verzameling boeken over zeer uiteenlopende onderwerpen, die na zijn dood in het bezit kwam van het gemeentearchief Op 24 december 1940 zat hij zijn eerste bestuursvergadering voor. Ook had men een nieuwe secretaris gevonden in de persoon van de heer W.F. Slinger. Deze, van beroep kleermaker, vervulde diverse bestuursfuncties in het Alkmaarse verenigingsleven. Zo speelde hij een belangrijke rol in het Alkmaarse tekengenootschap 'Kunst zij ons doel'. Verder trad tot het bestuur toe de heer Th.P.H. Wortel, sinds 1938 gemeentearchivaris. In 1942 werden opnieuw twee nieuwe bestuursleden gekozen, de heren H. Ringers en H. van Drunen. Zorgen baarde het geringe aantal leden, dat in 1940 tot 27 was gedaald, Ook het bezit van het huis in de Sint Annastraat drukte zwaar op vereniging. Men dacht erover het af te stoten, maar kwam daarover niet tot een beslissing. Activiteiten Erg actief was de vereniging tot die tijd nog niet geweest. Toch veranderde er door de komst van nieuwe bestuursleden geleidelijk iets. Ook maakte de bezettingstijd, waarin de ontspanningsmogelijkheden beperkt werden, dat er meer verenigingsactiviteiten werden ontplooid. Op 1 oktober 1942 hield men een excursie naar Hoorn. Dit beviel kennelijk zo goed dat men op 15 juni 1943 de algemene ledenvergadering met aansluitende excursie in Enkhuizen hield, het begin van de latere Pinksterdrie-tochten. In 1944 werd het jaarlij kse uitstapje per Alkmaar Packet gemaakt naar Zaandijk. Kennelijk was de sombere bezettingstijd niet zo ongunstig voor de groei en het ontstaan van historische verenigingen. In 1943 groeide het ledental tot 95 en in 1944 nam het inmiddels tot 300 leden gegroeide Oud Alkmaar contact op met de nieuw opgerichte zusterverenigingen Oud-Edam en Oud-Enkhuizen. Men smeedde plannen voor het houden van een tentoonstelling van bodemvondsten. Deze werd in 1943 gehouden. Ook gaf het bestuur opdracht tot het schrijven van een historiespel getiteld 'Alkmaarsch Ontzet'. Sinds 1943 werden er door de vereniging rondleidingen door de stad georganiseerd, die onder leiding stonden van de heren Van Drunen en Wortel. Een ander initiatief was het plan om bij de Grote Kerk, die in de oorlogstijd gerestaureerd werd, een houten klokkentoren te laten bouwen. In het verleden had die er ook gestaan, maar de toren was in de 19de eeuw afgebroken. Het nieuwe bestuurslid Ringers vroeg zich af of het niet mogelijk was invloed uit te oefenen bij verbouwingen of nieuwbouw. Het was een vraag, die het begin betekende van een groeiende betrokkenheid van Oud Alkmaar bij verbetering en verbouw van panden in de binnenstad. Voorzitter PA de Lange. Collectie Regionaal Archief Alkmaar

Oud Alkmaar | 2000 | | pagina 13