De periode De Lange (1940-1945) Zelfportret van de schilder Caesar van Everdingen. Oud Alkmaar gaf in 1939/30,- subsidie voor restauratie. Stedelijk Museum Alkmaar 'dat het in casu niet gaat om de vraag of door overkluizing oud stedenschoon zal verdwijnen, doch alleen om de vraag of een juiste welvaartspolitiek, speciaal voor handel en nijverheid, vordert dat een stukje oud-Hollandsch stedenschoon mag worden opgeofferd voor het belang van handel en nijverheid, verkeer en toerisme'. 'Ja', stelden de schrijvers: 'Al deze belangen wegen ruimschoots op tegen dat van het stedenschoon'. Het plan kwam door geldgebrek echter niet van de grond. Het was niet de eerste maal dat deze factor een redding betekende voor het behoud van Alkmaars stedeschoon. De crisistijd van de jaren dertig was de reden dat de gemeenteraad fors sneed in de salariskosten van ambtenaren. Ook bij het museum en het archief moesten er functies vervallen. Oud Alkmaar protesteerde in 1936 tegen het raadsbesluit van 23 december 1935, waarbij de functie van adjunct archivaris afgeschaft werd. Het mocht niet baten. Ook ondersteunde de vereniging het voorstel aan de gemeente van het actieve Oud Alkmaar-lid H.van Drunen om het door de politie ontruimde pand aan de Langestraat in te richten als prentenkabinet. Toen dit om financiële redenen werd afgewezen noemde de Alkmaarsche Courant de culturele diensten 'slachtoffers': 'Ze zijn de woestijn ingejaagd, maar hebben onvoldoende drinken meegekregen'. In een bestuursvergadering in 1940 stelde bestuurslid Wortel voor een subsidie van 30,- beschikbaar te stellen om een schilderij van Van Everdingen te restaureren. Het betrof een zelfportret van de schilder, afkomstig uit het hofje Helena van Oosthoorn aan de Koningsweg. Hoewel penningmeester Moens bezwaar maakte keurde de leden vergadering van 8 juli 1941 deze subsidie goed. Het bestuur Na het overlijden van voorzitter Van Foreest in 1940 werd na lang zoeken de heer P.A. de Lange bereid gevonden het voorzitterschap op zich te nemen. Hij was directeur van de conservenfabriek W. Hoogstraten en Co N.V. te Alkmaar. In en buiten Alkmaar bekleedde hij diverse maatschappelijke functies. Zo was hij onder meer voorzitter van de 10

Oud Alkmaar | 2000 | | pagina 12