Het pand Sint Annastraat 13 Op 3 december 15130 kocht Oud Alkmaar het pand Sint Annastraat 13 van de Alkmaarse architect Evert Kalverboer voorde prijs van/3548,-. Reden van deze aankoop was de weigering van het gemeentebestuur subsidie te geven voor restauratie, waardoor het pand gesloopt dreigde te worden. Om het pand te behouden zag de vereniging geen andere weg dan het te kopen. Dat het in slechte staat verkeerde bewijst het feit dat de noodzakelij ke verbouwing ƒ4450,- kostte. Dank zij een rijkssubsidie vanf 1000,- bleek dit mogelijk. Dejaarlijkse kosten van/530,- maakten dat de huurprijs voor die tijd vrij hoog lag,/10,- per week. Uiteindelijk vond men een huurder maar alsgevolg van de crisis kwam het in 1936 leeg te staan. Aangezien de bestuursleden zich bij de koop hoofdelijk aansprakelijk hadden gesteld betekende dit voor ieder van hen een wekelijkse last van 7,50. Hoewel het later wel weer verhuurd kon worden, dook regelmatig in het bestuur de vraag op: 'Moeten we het behouden of afstoten?'. In 1962 werd het gerestaureerd, maar de kosten van het onderhoud gingen de inkomsten van de vereniging verre te boven. Vandaar het bestuursvoorstel in 1980 om het pand te verkopen. De ledenvergadering besliste echter anders. Hoewel maar enkele leden zich tegen verkoop onder alle omstandigheden bleken te verzetten, was de uitslag van de stemming toch zo, dat eerst nog bestuur, maar vooral ook leden, zich moeite en tijd moesten getroosten, deze verkoop te voorkomen door een kapitaalge bijeen te brengen om het onderhoud te kunnen bekostigen, of liever nog uit de rente ervan dit onderhoud en andere kosten te kunnen betalen. Blijkbaar was het huis zozeer een symbool van het streven van de vereniging geworden dat men het niet zomaar kwijt wilde. Helaas kwam er niet genoeg binnen. Het streefbedrag was 20.000,- maar slechts 8000,- kwam binnen. Ook een initiatief van het lid E. Prins uit Bath een stukje antiek van waarde te laten veilen door Oud Alkmaar op ffty-fifty basis, de helft voor het fonds, de helft voor de gever, bracht niet hetgewenste resultaat. Uiteindelijk is het huis in 1986 verkocht aan de vereniging Volkshuisvesting. Van de opbrengst werd een 'aktiviteiten/onds' gesticht, waarvan de rente bestemd is voor restauratieonderdelen, die niet subsidiabel zijn. Het pand Sint Annastraat 13, zoals getekend door R. Bankert voor de eerste propagandafolder van de vereniging 9

Oud Alkmaar | 2000 | | pagina 11