Binnentuin van het Stadsziekenhuis. Oud Alkmaar streed in 1929 tevergeefs voor het behoud van dit monument. Collectie Regionaal Archief Alkmaar Oud Alkmaar op 14 juli 1928 een bezwaarschrift in. Het eerste in haar geschiedenis, echter zonder resultaat. De Rijkscommissie voor de Monumentenzorg steunde het bezwaar niet en adviseerde negatief. De gebouwen hadden volgens haar geen bijzondere waarde: 'Slechts de aan drie zijden door lage gewitte vleugels omgeven binnenplaats is niet zonder bekoring en wekt, met haar geschoren linden op het grasveld, de herinnering aan Haarlemsche en Leidsche hofjes. Zij mist echter de eenheid, welke deze laatsten kenmerkt en heeft bovendien door het inbrengen van weinig fraaie ramen een deel van haar aantrekkelijkheid ingeboet. Ook aan den i8en eeuwschen gevel, die als scherm gebouwd is voor het uitbouwtje met de weinig belangrijke Regentenkamer, kan men geen grote waarde toekennen, daar dit front door verwijdering van de kroonlijst met vazen zijn karakter goeddeels heeft verloren'. Het gemeentebestuur kon dus zijn gang gaan en liet het Stadsziekenhuis in 1930 dan ook afbreken. Vaak werd men geconfronteerd met onaangename verrassingen, waarbij men achteraf moest constateren dat een oud gebouw door onoordeelkundige reparatie verminkt was of dat iets zomaar verdwenen was, zoals de oude steiger aan de Scheteldoeks haven, waar oudtijds de boot naar Egmond afvoer. Een andere poging een historisch pand voor sloop te behouden vond in 1929 plaats. Het huis op de hoek van de Sint Annastraat en het Fnidsen dreigde verloren te gaan. Het bestuut zag geen andere mogelijkheid het te behouden dan door het aan te kopen, waarmee een bedrag van/3548,- was gemoeid. Eind 1937 was het opnieuw nodig van zich te laten horen. In de Alkmaarsche Courant van 2 december verscheen een adres van het 'Werkcomité van Actie inzake demping van het Verdronkenoord'. Dit comité bestaande uit vertegenwoordigers van de drie middenstandsverenigingen, wilde demping en overkluizing van het Verdronkenoord en verbreding van de Kapelsteeg en Huigbrouwerstraat. Onomwonden werd gesteld:

Oud Alkmaar | 2000 | | pagina 10