Honderd jaar archiefdienst in Alkmaar, 1900-2000 Bert Veer Op 15 februari was het precies honderd jaar geleden dat de eerste Alkmaarse gemeentearchivaris werd benoemd: Cornelis Willem Bruinvis. Daarmee werd de basis gelegd voor wat heden ten dage functioneert als het Regionaal Archief (te) Alkmaar. Dat is anno 2000 een dienst met 13 medewerkers, een begroting van ruim 2 miljoen gulden en een verzorgingsgebied van 19 gemeenten met in totaal ruim 347.000 inwoners. In de afgelopen honderd jaar is dus wel het een en ander gebeurd. Het navolgend artikel wil daarvan getuigen aan de hand van een aantal grepen uit de geschiedenis van het Alkmaars archiefwezen. Van gemeentearchief tot Regionaal Archief De benoeming van Bruinvis betekende niet dat vóór die tijd geen zorg aan het archief werd besteed. Van het oudste stadsarchief is jammer genoeg weinig bewaard gebleven. Een getuigenverklaring uit 1559 verhaalt over een plundertocht in 1517, waarbij onder meer de oudste keurboeken verloren gingen en de burgemeesterskamer vol verscheurd papier lag. In 1665 besluit het stadsbestuur een inventaris van het stadsarchief te laten maken en in 1811 wordt daartoe opnieuw besloten. In 1862 besluit de gemeenteraad de herordening van het stadsarchief op te dragen aan de Amsterdamse stadsarchivaris dr. P. Scheltema, wiens inventaris in 1869 in druk verschijnt. Ook de in 1861 opgerichte ontzetvereniging draagt bij aan het levend houden van de plaatselijke geschiedenis. Onder de vlag van die vereniging wordt in 1875 een museum geopend achter het stadhuis aan de Breedstraat. In de commissie van toezicht voor dit museum neemt onder andere zitting de heer C.W. Bruinvis, die in de praktijk de dagelijkse leiding op zich neemt. Naderhand blijkt de commissie van toezicht zich ook bezig te houden met het beheer van het gemeentearchief De benoeming van Bruinvis tot gemeentearchivaris annex conservator van het stedelijk museum en bibliothecaris is daarom nauwelijks verrassend te noemen. Het verklaart tegelijkertijd de combinatie van gemeentearchief en stedelijk museum, die tot 1968 gehandhaafd bleef. Vanaf 1895 was het gemeentelijk archief ondergebracht in de oostelijke vleugel van het stadhuis; naderhand wordt het naastgelegen Moriaanshoofd het domicilie van de

Oud Alkmaar | 2000 | | pagina 4