Van de redactie Honderd jaar geleden werd de eerste Alkmaarse gemeentearchivaris aangesteld. Daarmee werd de zorg voor de oudere stadsarchieven binnen het gemeentelijk apparaat sterk verbeterd. Toch duurde het nog tot 1966 voordat de archiefdienst een werkelijk passend onderkomen verkreeg, in en naast Huize Oort aan de Oudegracht. En pas in 1968 werd het gemeentearchief een zelfstandige dienst. In de periode ervoor was het archief gecombineerd met het stedelijk museum en was de archivaris tevens museumdirecteur. In de jaren zeventig begon de omvorming van de dienst tot streekarchief In 1992 werd deze ontwikkeling geformaliseerd. Het gemeentearchief werd een regionale dienst, ondergebracht bij het Samenwerkingsverband Noord-Kennemerland. In hetzelfde jaar kreeg de archiefdienst ook een nieuwe huisvesting en wel aan de Hertog Aalbrechtweg bij het station Alkmaar-Noord. Het Regionaal Archief Alkmaar, zoals de dienst sinds 1992 wordt genoemd, is in de jaren negentig verder uitgegroeid tot streekarchief voor Noord-Kennemerland en de kop van Noord-Holland. Aan de Hertog Aalbrechtweg worden de bezoekers ontvangen in een ruime studiezaal, voorzien van alle faciliteiten voor het doen van historisch en genealogisch onderzoek. Het onderzoek in de archieven en collecties is kosteloos en staat open voor iedere belangstellende. Het leek de redactie van Oud Alkmaar een goed idee om ter gelegenheid van het honderdjarig jubileum een themanummer uit te brengen over het archief Een aantal medewerkers van de dienst en een frequente bezoekster (Carla Rogge) is gevraagd om een artikel te schrijven voor dit nummer. Na een overzichtsartikel over de geschiedenis van de archiefdienst volgt een zestal artikelen waarin iets verteld wordt over archiefstukken en/of boeken die in het Regionaal Archief worden bewaard. De redactie hoopt dat de lezer de gekozen aanpak, waarbij niet zozeer de geschiedenis van de instelling maar datgene wat er bewaard wordt centraal staat, zal weten te waarderen.

Oud Alkmaar | 2000 | | pagina 3