Alkmaar in 1632 gemiddelde huur per blok vierde kwartiel (21) derde kwartiel (19) tweede kwartiel (22) eerste kwartiel (17) niet-geselecteerd (9) Figuur 2. Kaart van Alkmaar in minder extreem. Maar verschillen zijn er wel en op de kaart komen deze goed tot 2632 met opgave van de uitdrukking. In één oogopslag is duidelijk dat blokken met een gemiddeld hoge huur gemiddelde huur per blok (donker gekleurd op de kaart=vierde kwartiel) niet willekeurig over de stad zijn verspreid maar onmiskenbaar een patroon vormen.9 Vanaf de Grote Kerk in het noordwesten van Alkmaar loopt een band van blokken met een hoge gemiddelde huur in zuidoostelijke richting tot aan de Mient, die zelf ook hoge huurwaarden vertoont. Vanaf de Mient vervolgt de dure bebouwing haar zuidoostelijke oriëntatie langs twee assen: Luttik Oudorp in het noorden en - zij het in mindere mate - het Verdronkenoord in het zuiden. In het verlengde van de Mient loopt tot slot nog een korte as langs het Waagplein in noordelijke richting. Als we ook de blokken met gemiddeld iets lagere huren (derde kwartiel) in de beschouwing betrekken, wordt dit patroon nog versterkt: de hoogste huren concentreren zich langs de lengte-assen in de stad, aaneengesmeed door een noord-zuidband in het geografische midden van Alkmaar. Wat betreft de blokken met gemiddeld lage huren (licht gestippeld op de kaart) valt op dat deze zich overwegend - maar niet uitsluitend - in de periferie bevinden; vooral in de noordwestelijke en zuidoostelijke periferie wel te verstaan. Maar daarmee is niet het hele verhaal verteld. Welke patronen gaan er schuil achter de 4

Oud Alkmaar | 2000 | | pagina 8