perceelsaanduiding (kadastrale gemeente, sectie en perceelnummer) is een koppeling tussen de Tafels en de Minuutplans gerealiseerd. De Minuutplans hebben gediend als de basis bij de vervaardiging van een gestileerde kaart van Alkmaar in 1832 (figuur lp Op deze kaart zijn 87 genummerde blokken aangegeven: de nummers 1 tot en met 51 voor het westelijk deel van de stad en de nummers 53 tot en met 88 voor het oostelijk deel.4 Deze blokken corresponderen vrijwel allemaal met de kleinste, niet door straten of grachten doorsneden groep van percelen.5 Vrijwel ieder blok is vervolgens weer verdeeld in vier 'blokkanten'A Het kadaster van 1832 diende een fiscaal doel: het belasten van onroerende goederen. Vóór de instelling van het Koninkrijk in 1814 dienden huizen en andere onroerende objecten uiteraard ook als grondslag voor belastingheffing. In het gewest Holland kende men de zogenaamde verponding: een heffing die gebaseerd was op de huurwaarde van huizen en van landen. Vanaf het prille begin van de Republiek is verponding geheven maar voor ons zijn twee jaren van bijzonder belang: 1632 en 1733. In die jaren werd de grondslag van de verponding 'geredresseerd' ofwel herzien. Dat impliceert dat we voor die jaren in principe de beschikking hebben over geactualiseerde huurgegevens op het niveau van percelen. De kohieren van het redres van de verponding in 1733 zijn alle bewaard gebleven en berusten in het Algemeen Rijksarchief7 Ze zijn topografisch ingedeeld en vermelden voor ieder perceel het type bebouwing, de naam van de eigenaar, de huur volgens het huurcedul, de aanslag in de oude verponding en de aanslag in de nieuwe verponding. Wanneer de bewoner tevens eigenaar is en een huurcedul dus ontbreekt, wordt een schatting van de huurwaarde gemaakt en dient deze schatting als grondslag voor de heffing. Jammer genoeg zijn de kohieren van het redres van 1632 voor vrijwel geen enkele plaats in Holland bewaard gebleven. De kohieren van 1733 bieden echter een blik op de situatie van een eeuw terug, omdat zij tot doel hadden de grondslag van de heffing uit 1632 te herzien. Zij bevatten daartoe zowel de oude als de nieuwe huurwaarden. Daardoor hebben we een redelijk beeld van de huurbedragen die in 1632 werden vastgesteld.8 Zeker in Alkmaar, waar de stedenbouwkundige structuur van de stad zich niet wijzigde in de tussenliggende periode, is dit een aanvaardbare veronderstelling. Ze wordt verder ondersteund door het feit dat in de vier wijken die toentertijd in Alkmaar werden onderscheiden de totale opbrengst van de verponding in 1632, 1718 en 1730 (juist voor het redres) nagenoeg identiek was. De sociaal-ruimtelijke structuur van Alkmaar in 1632 De in het Historisch Kadaster Alkmaar bijeengebrachte huurgegevens hebben als basis gediend bij de vervaardiging van de hierna te bespreken kaarten. In figuur 2 is informatie samengevat over de geschatte huurwaarde van 2392 woningen in Alkmaar omstreeks 1632. De laagste jaarhuur van een woning bedroeg toen vier gulden en de hoogste 488 gulden. De verschillen in gemiddelde huren per blok zijn uiteraard

Oud Alkmaar | 2000 | | pagina 7