Alkmaar Figuur 1. Kaart van Alkmaar met opgave van bloknummers zoals die voorkomen in het Historisch Kadaster Alkmaar belangrijkste hulpmiddel. De Dienst van het Kadaster beheert een groot aantal registers en kaarten waarvan er voor dit onderzoek twee van speciaal belang zijn: de Oorspronkelijke Aanwijzende Ta/els en de Mimtutplans, beide van 1832.1 De Tafels bevatten voor ieder stuk grond in de stad een perceelsaanduiding, informatie over de eigenaar, een aanduiding van het soort bebouwing, de oppervlakte, klasse en het kadastraal inkomen (^belastbare opbrengst) op 1 oktober 1832, de dag waarop het kadaster in Nederland werd ingevoerd. Een vermelding van de huurwaarde is er niet in opgenomen maar deze is eenvoudig te berekenen uit de belastbare opbrengst. De aanslag is namelijk een per type bebouwing vastgesteld deel van de huurwaarde: voor woonhuizen, stallen en werkplaatsen driekwart en voor pakhuizen en andere onbewoonde eigendommen tweederde van de (geschatte) huurwaarde. Voor deze studie is gebruik gemaakt van gegevens uit het Historisch Kadaster Alkmaar, een elektronische gegevensbank op perceelsniveau waarin ondermeer de informatie uit het kadaster van 1832 en de nog te bespreken verpondingskohieren is opgenomen.2 De Minuutplans zijn onmisbaar bij het vaststellen van de ligging van een perceel. De plans zijn gebaseerd op een gedetailleerde opmeting van het Nederlandse grondgebied en ze geven evenals de Tafels de situatie op 1 oktober 1832 weer. Door middel van de A= Koorstraat B= Langestraat C= Oudegracht D= Mient E= Luttik Oudorp F= Verdronken Oord G= Bierkade aa= stadhuis bb= waag

Oud Alkmaar | 2000 | | pagina 6