Alkmaar in 1832 gemiddelde huur per blokkant vierde kwartiel (50) derde kwartiel (37) tweede kwartiel (33) eerste kwartiel (88) niet-geselecteerd (124) bovenlaag zich terug te trekken uit de periferie. Dit alles evenwel zonder het ontstaan van een grotere mate van homogeniteit langs de luxe-assen in de stad. Enkele bevindingen en verklaringen Laten we trachten de belangrijkste bevindingen van de cartografische analyse op een rij te zetten. Drie zaken willen we in het bijzonder onder de aandacht brengen: l. Bij onderzoek naar residentiële patronen in pre-industriële steden kan niet volstaan worden met een analyse op het niveau van blokken, laat staan op wijkniveau. Een essentieel kenmerk van het geledingspatroon blijft dan ten onrechte buiten zicht: de geringe homogeniteit van de huurwaarden per blok en van de sociaal-economische status van de huishoudens die in een blok gevestigd zijn. Kort maar krachtig luidt de conclusie dat er in Alkmaar geen rijke woonblokken zijn maar slechts rijke blokkanten. Voor de laagste huurklassen bestaat er vooral in de stedelijke periferie wel homogeniteit op blokniveau. Toch leidt ook voor de bewoners van goedkope woningen een analyse op blokniveau tot een vertekend beeld. Pas op de schaal van blokkanten wordt duidelijk dat de armen een zeer grote mate van spreiding kenden buiten de perifere wijken. In Alkmaar vonden zij zelfs in de onmiddellijke nabijheid Figuur 5. Alkmaar in 1832 met opgave van de gemiddelde huur per blokkant 9

Oud Alkmaar | 2000 | | pagina 13