En tenslotte de Tweede Wereldoorlog. In de meidagen van 1940 sneuvelden zes Alkmaarse dienstplichtige soldaten. Zij kwamen om het leven tijdens de bombarde menten op vliegveld Bergen, bij de Moerdijk, tijdens de slag op de Grebbeberg en bij andere gevechtshandelingen. Veel is niet bekend van de omstandigheden waarin zij hun leven gaven. Nog minder is bekend over de lotgevallen van de Duitse troepen die in en om onze stad gelegerd waren. Een uitzondering daarop vormt Karl Weinreich uit Hamburg, die met ere genoemd mag worden. Hij deserteerde in 1942 en sloot zich aan bij de illegaliteit. Eerst werd hij actief in de Landelijke Organisatie voor Hulp aan Onderduikers in Nederland (LO) en later sloot hij zich aan bij de Knokploeg [KP] van de Alkmaarder Fritz Conijn. Van Karl Weinrichs medesoldaten kennen we niet de namen, zelfs niet de aantallen en weten we al helemaal niets van hun achtergrond en hun ervaringen. Doorgaans waren zij dienstplichtige jongemannen, die natuurlijk ook maar waren gestuurd. Zo weten wij ook niets van de doodsoorzaak van de in totaal maar liefst vijftig Duitse militairen die in 1944 op de Algemene Begraafplaats werden begraven. Op Duitse soldaten bezoeken de 7 juli 1944 werden zelfs tien Duitse militairen tegelijk begraven. Hoe dat kon? Niemand kaasmarkt, 1940/41. die het weet. Maar wat voor de Spaanse soldaten geldt, geldt al helemaal voor deze Topografisch-historische atlas, soldaten die in dienst waren van het meest perfide regime dat de mensheid ooit heeft Regionaal Archief Alkmaar gekend: daar werd geen onderzoek naar gedaan. Om het beeld van de oorlogsjaren

Oud Alkmaar | 1999 | | pagina 18