viering van ;nde jaren ucht joeg. :1e van de lieuw uit, t deel van /allen, dat enmaal in :n. Ik heb at daaruit impliciet doet geen ft gekend, itting een urende de :nde eeuw achten in tussen de 1939-1945 eeuw drie >nd 1573 -, nd bezien iet andere ijks werd Schermer, Beemster, Purmer, Wormer, Wogmecr, Heerhugowaard en anderen écn groot merengebied was, dat ook na inpoldering door inundaties binnen de kortste keren weer in de oude, natte toestand kon worden hersteld. Bovendien was Noord-Holland tot de inpoldering van het IJ in de jaren zeventig van de negentiende eeuw alleen over land bereikbaar via 'Holland op zijn smalst', de nauwelijks 6 kilometer brede landstrook tussen IJ en Noordzee bij Beverwijk. Tijdens de jaren van de Opstand beschreef een Engelse ooggetuige Noord- Holland met afkeer als volgt: 'Nergens ter wereld treft men een dergelijk, vlak moeras aan. Het is een alomvattende poel op kleine schaal. Het kan inderdaad beschouwd worden als het achterste van de wereld, vol met aderen en bloed, maar zonder botten erin'.1 Het zou mij niet verbazen dat deze geografische gesteldheid één van de overwegingen is geweest voor de Geallieerden in de Tweede Wereldoorlog om de invasie niet op onze kust uit te voeren. De Geallieerden zouden op grote problemen zijn gestoten als na een invasie de Duitsers die zouden hebben beantwoord met het onder water zetten van alle polders. Overigens, de Duitsers hebben dat hier en daar ook gedaan. Onder anderen de Beemster, Stammeer en Zeevang werden onder een laag water gezet ter afwering van paralandingen. Op 17 april 1945 volgde nog het opblazen van de dijken van de Wieringermeer. Het is opvallend dat de oorlog van 1799, die voor ons gebied ongekend groot van omvang was zo lang een vergeten oorlog is geweest. Nu herdenken wij in tal van plaatsen deze gebeurtenis. Toch staat de interesse die er nu is voor dit gebeuren in schril contrast met de aandacht die hiervoor vroeger aan de dag werd gelegd. De Alkmaarse Legerkamp van de Spaanse troepen in Oudorp. Detail van het in 160; door een onbekende meester vervaardigde schilderij van de belegering van Alkmaar in 1573. Stedelijk museum Alkmaar xt

Oud Alkmaar | 1999 | | pagina 13