De Boekelermeer Jonkheren, (trekarbeiders en rietlanden in een polder bij Alkmaar Diederik Aten Inleiding De directe omgeving van Alkmaar bestond rond 1500 meer uit water dan uit land. Aan de zuidkant vond men de Achtermeer en aan de westzijde de Berger- en Egmondermeer, aan de noordkant het Zwijnsmeertje en de Vronermeer en ten oosten van de stad klotste het zilte water van de Schermer. Reeds in de eerste helft van de zestiende eeuw waagden Alkmaarders de eerste, voorzichtige pogingen om al dat water tot land te maken. De tijd was hiervoor gunstig. De prijzen van landbouwproducten bewogen zich in opgaande lijn. De pachten en grondprijzen stegen mee. Dat maakte investeringen in landaanwinningsprojecten steeds aantrekkelijker.1 De gebroeders Jan en Willem Jansz., de een baljuw van de Nieuwburgen, de ander schout van Alkmaar, waren de eersten die een bedijking aandurfden. Zij lieten hun oog vallen op de Achtermeer. In 1527 verkregen beide broers permissie van de stad om dit meertje droog te maken. Voor de zekerheid verzochten zij in 1532 ook nog een bedijkingsoctrooi aan de landsheer, Karei V. Naar alle waarschijnlijkheid viel de Achtermeer een jaar later droog. Daarmee was de eerste, echte droogmakerij in Nederland een feit2 Het voorbeeld van Jan en Willem Jansz. vond ruime navolging. In de loop van de zestiende eeuw verdwenen alle meren rond Alkmaar -op de grote Schermer na- van de kaart. Onder die meren bevond zich ook de Boekelermeer, gelegen aan de oostzijde van Heiloo. De Boekelermeer is de laatste tijd regelmatig in het nieuws. Dit oude, cultuurhistorisch interessante gebied wordt momenteel in hoog tempo volgebouwd in het kader van de ontwikkeling van het bedrijventerrein Boekelermeer-Noord. Aan de noordoostkant verrees enige jaren geleden de imposante nieuwe huisvuilverbrandings installatie. In deze hoek is de Boekelermeer door het dempen van grote stukken van de ringsloot al nauwelijks meer terug te vinden. Verder kwam prins Willem Alexander in 1997 naar het poldertje om de piekgasinstallatie van de Amoco in gebruik te stellen. Het is maar bij weinigen bekend dat het kleine Boekelermeerpoldertje een boeiende en belangwekkende geschiedenis kent. Het betreft bovendien een polder die vanouds in een nauwe relatie met Alkmaar stond. De polderrekening werd in de zestiende en

Oud Alkmaar | 1999 | | pagina 3