Onbekende kunstenaar, Afbeelding van den toestel en de doorJ.P. van Horstok geschilderde decoratiën van het vuurwerk hetwelk ter gelegenheid der viering van het tweede eeuwgetij van Alkmaars verlossing der Spanjaarden in 1573 vervaardigd en afgestoken is op het Waagplein van genoemde stad op den 8 oct. 1773 door Pr. Spont, C.J. van Fokkenberg, N. Goutier, C. Harenkarspel en). Versteeg, ca. 1773. Penseeltekening, 28,5 x 38,5 cm. Topografisch-historische atlas, Regionaal Archief Alkmaar Maatschappij hebben, zonder onderscheiding van geboorte, bezitting, stand of rang, eene gelijke aanspraak op derzelver voordeelen'. 'Ieder Burger is volkomen vrij om te beschikken over zijne goederen, inkomsten, en de vruchten van zijn vernuft en arbeid, en voords, om alles te doen, wat de regten van eenen ander niet schend'. 'Elk Burger heeft vrijheid, om God te dienen naar de overtuiging van zijn hart. De maatschappij verleent ten dezen opzigte, aan allen gelijke zekerheid en bescherming 'Niemand kan, tegen zijnen wil, worden afgetrokken van den Regter dien de Staatsregeling of de wet hem toekent'. 'De Maatschappij ontvangt alle Vreemdelingen, die de weldaaden der vrijheid vreedzaam wenschen te genieten, in haar midden, verleenende denzelven alle zekerheid en bescherming'. 'Ook heeft ieder Burger, in welke Plaats woonachtig, het recht zoodanige Fabriek ofTrafiek opterigten, of zoodanig eerlijk bedrijf aan te vangen, als hij verkiezen zal'. Een grondwetscommissie uit onze dagen zou zulke teksten onder de titels Grondrechten, Asielrecht en Marktwerking opgeschreven kunnen hebben en zich voor de inhoud niet behoeven te schamen. Sterker nog: sommige teksten zijn zo geavanceerd dat we ze nu niet meer op durven schrijven. Toen vorig jaar de slotpassage van de troonrede aanving met de woorden: 'Leden van de Staten-Generaal, de fundamenten van onze samenleving liggen vast in onze staatsstructuur, onze parlementaire democratie en

Oud Alkmaar | 1999 | | pagina 8