y is angenomen den rijt van vyer jaeren ingaende lichtmisse LXI1 [2 februari 2562] stilo communi, 's jaers om XXXVI gulden van IHIel [vierendeel] jaers tot IlIIel jaers, mits dat hij gehouden werdt dye gasthuysen ende scamele luyden dye 't begeren om gotswillen te dienen. Oick dat hij buyten der stede nyet vernachten en zal sonder consent van burgermeesteren. Des sullen burgermeesteren hem zijn pencie mogen om 't jaer opseggen'.14 Van Oirschot moest dus als stadsdoctor de gasthuizen bedienen en de armen die om zijn hulp vroegen. Zonder toestemming van de burgemeesters mocht hij niet buiten de stad overnachten. Hij ontving jaarlijks voor zijn diensten ƒ36 en kreeg dit honorarium per kwartaal uitgekeerd. Op 28 maart 1565 volgde Laurens van Oirschot mr. Nicolaas Vorstius, die van Alkmaar naar Leiden was vertrokken, op als rector van de Latijnse school.1' Voorlopig zou hij voor één jaar de dienst waarnemen. We hebben reeds gezien dat de combinatie van het stadsdoctor- en het rectorschap ook elders voorkwam. Reeds op 21 december 1565, dus nog voor de waarnemingsperiode was verstreken, zegde men 'meester Lourens Orschot rector zijn officie van rectoorschap' op.lS Van Gelder veronderstelt dat dit gebeurde omdat hij de betrekkingen niet goed tegelijk had kunnen waarnemen.1? Kort daarna, op 2 februari 15(16, verliep ook zijn aanstelling als stadsdoctor. Uit de vroedschapsresoluties blijkt niets van een verlenging en ook van een opvolger was voorlopig geen sprake. Waarschijnlijk is Van Oirschot kort daarop naar Delft vertrokken. Uit de formulering van zijn aanstelling in 1570 tot doctor in het Oude Gasthuis blijkt dat hij al langere tijd in Delft woonde.18 De veelzijdig begaafde Van Oirschot werd in januari 1575 benoemd tot hoogleraar Grieks aan de pas opgerichte universiteit van Leiden. Op 12 februari 1575 ondertekende hij niettemin als 'Laurentius Oorschotus medicus', naast onder anderen 'Petrus Forestus medicus' en 'Gerardus Bontius medicus', de concept-statuten van de Leidse Besluit van de Alkmaarse Vroedschap tot instemming met de aanstelling van Laurens van Oirschot tot stadsdoctor, 1561. In de marge aantekeningen van de stadssecretaris over de gesloten overeenkomst. Regionaal Archief Alkmaar 1 - '.'/Tè3 èX—

Oud Alkmaar | 1999 | | pagina 21