Werkgroep Welstand De werkgroep Welstand heeft in 1998 weer vele verbouwingsplannen beoordeeld. In negentig procent van de gevallen waren de adviezen overeenkomstig die van de gemeentelijke wel stands- en monumentencommissie. Uitzondering hierop vormden onder andere de plannen met betrekking tot de bouw van het stadskantoor bij de Texelse brug. Hiertegen is bezwaar aangetekend en zal in 1999 vervolgactie plaatsvinden. Ten aanzien van de plannen voor het Cultuurcentrum op het Canadaplein heeft de werkgroep uitgesproken het jammer te vinden dat een gemeentelijk monument (Gasthuisstraat) gesloopt moest worden. Er is verder geen bezwaar aangetekend. In gesprekken met de gemeente is de zorg uitgesproken over de plannenmakerij rondom het beschermde stads gezicht van het centrum van Alkmaar. Ten aanzien van deze ontwikkelingen zal het nodig zijn de vinger aan de pols te houden. Werkgroep Archeologie Voor de archeologie is het een zeer druk jaar geweest. Gedurende het gehele jaar is in en buiten het historische hart van Alkmaar gegraven op plaatsen waar bouwactiviteiten gepland waren. Slechts gedurende ongeveer 6 a 7 weken was men in 1998 niet bezig met graafwerkzaamheden! In soms barre omstandigheden (stromende regen, bliksem inslag en vorst) moest er gewerkt worden. In het begin van het jaar begon men op de Lindengracht, ten westen van het Hofje van Splinter, gevolgd door een opgraving tussen Augustijnsteeg en Laat. Daarop volgde een uitgebreide opgraving op het terrein van de verbrande Houtmarkt, hoek Laat/Bloemstraat. Na een kleine periode van rust werd aangevangen met de opgravingen op het terrein van het voormalige zwembad 'de Overdekte' aan het Canadaplein. Deze opgraving wordt in fases afgewerkt en men is hier nog steeds bezig. Tijdens deze opgraving moest ook nog worden gegraven op het terrein van het verbrande café 'het Vergulde Paard' aan de Kanaaldijk te Koedijk. Bij al deze opgravingen is een grote hoeveelheid vondstmateriaal te voorschijn gekomen. Een groot gedeelte van het materiaal is door de vrijwilligers gewassen, aan elkaar gepuzzeld en voorzover nodig geplakt en gerestaureerd. Ook voor 1999 staan weer enige opgravingen gepland, zodat wij ook het komende jaar weer onze armen uit de mouwen kunnen steken onder het motto 'scherven brengen geluk'. Stadswandelingen De voorgenomen routes werden met startpunt en vertrektijd vermeld in het tijdschrift, de krant en op de kabel. Het gemiddeld aantal deelnemers was redelijk. Het weer tijdens de wandelingen helaas matig. Mevrouw N. Duijff heeft haar werk als gids van onze vereniging beëindigd. Haar leeftijd ging haar parten spelen. De gidsen zullen haar grote kennis, enthousiasme en inzet missen. Gelukkig blijft ze onze vraagbaak. Mevrouw N. Duijff hartelijk dank en nog vele jaren in goede gezondheid toegewenst. Pinksterdrie-tocht Op de dinsdag na Pinksteren vertrokken wij met twee bussen naar Amersfoort voor onze jaarlijkse excursie. In deze stad werd onder leiding van gidsen van het Gilde Eemland een stadswandeling en een rondvaart door de grachten gemaakt en het museum bezocht. Ook werd de moderne architectuur van de nieuwe wijk 'Kattenbroek' bekeken. Ook dit jaar viel de combinatie oud en nieuw weer goed in de smaak.

Oud Alkmaar | 1999 | | pagina 17