opstand. Het is niet waarschijnlijk, dat Alkmaar tijdens het beleg van 1573 een bode naar het Spaanse legerkamp heeft gezonden om de pacht van de Waag te betalen. Betaald worden moest er echter toch. De Staten van Holland namen het gezag van de Spaanse koning over en drongen aan op betaling. Men kan zich voorstellen dat er in Alkmaar enig gemor opsteeg. Had men zich daarvoor vrij gevochten? Om precies dezelfde zware lasten opgelegd te krijgen? Alkmaar nam het niet en om een lang verhaal kort te maken: de stad kreeg in 1576 van Willem van Oranje een reductie van 300 pond gedurende 3 jaar en in 1579 van de Rekenkamer van Holland een reductie van 200 pond gedurende 4 jaar. Intussen was het landsbestuur na die roerige eerste jaren van de Opstand tegen Spanje voldoende gestabiliseerd. De Staten van Holland hadden de soevereiniteit overgenomen van de koning, die in 1581 van zijn rechten vervallen werd verklaard. Willem van Oranje heette nog steeds stadhouder, dat wil zeggen plaatsbekleder (van een koning die er niet meer was), maar werd in feite de eerste dienaar der Staten. En Alkmaar was als stemhebbende stad zélf een deel van de Staten van Holland en voelde net als de andere steden niets voor de zware pachtsommen, die eertijds door de nogal schraperige Philips en zijn voorgangers waren opgelegd. Op 31 juli 1581 bepaalden stadhouder Willem van Oranje, alsmede de ridderschap en steden, representerende de Staten van Holland, dat Alkmaar de Waag in pacht kreeg voor een bedrag van 7 pond per jaar. Van 1000 naar 7 pond is inderdaad een flinke reductie. Maar de Staten bepaalden méér: Alkmaar mocht deze pacht afkopen met een som ineens. Het bedrag is niet genoemd, maar het zal de penning 16 ofde penning 20 zijn geweest, zoals gebruikelijk was. En het ligt voor de hand dat Alkmaar deze kans gretig aangreep om van de pacht af te komen. In deze akte staat Willem van Oranje als stadhouder en eerste edele voorop, hetgeen formeel juist is. Hij trad echter op als lid van de Staten en niet op persoonlijke titel. Verder hóórt in een dergelijk privilege een arenga, de motivatie waarom de Staten de eigendommen van de koning voor een flutbedragje van de hand deden: Alkmaar kreeg deze reductie wegens betoonde dapperheid en getrouwheid in de oorlog (die nota bene tegen de koning gericht was!). Maar er zijn merkwaardiger privileges uitgegeven, zelfs op naam van koning Philips II. Door deze moeilijke constructie is de fabel ontstaan dat Willem van Oranje de Waag aan Alkmaar geschonken zou hebben. Alkmaar heeft echter het waagrecht gekocht en betaald. Noten 1. Carla Rogge, Waaggebouw Alkmaar (Alkmaar, 1998). 2. O. Oppermann, Fontes ügmunienses (Utrecht, 1933) 75. 3. A.S. de Blécourt, Kort Begrip van het Oud-Vaderlandjcli Burgerlijk Recht (Groningen, 1939 339. 4. Regionaal Archief Alkmaar, Stadsarchief Alkmaar 1254-1815, inv.nrs. 1916-192}.

Oud Alkmaar | 1998 | | pagina 6