Over het Waagrecht Anton Fasel Tijdens de feestelijke heropening van het Waaggebouw op 29 mei 1998 werd een boekje uitgereikt, getiteld Waaggebouw Alkmaar.1 Hierin lezen wij: 'In de middeleeuwen is het de landsheer die over het waagrecht beschikt. Bij wangedrag kon hij het verleende waagrecht intrekken. Dit is Alkmaar overkomen als straf voor haar rol bij de opstand van het kaas- en broodvolk in 1491-1492. In 1581 heeft de stad het waagrecht teruggekregen van Willem van Oranje, de Vader des Vaderlands. Zij dankt dit aan haar dapper gedrag tijdens de Tachtigjarige Oorlog, toen zij stand heeft gehouden tijdens het beleg van de Spanjaarden in 1573'. In feite is er over het waagrecht, alsook over de positie van Alkmaar als marktcentrum in de middeleeuwen heel weinig bekend. Er is een gegeven uit 1120/'29, dat leert dat de dorpen Vronen, Vronerbroek, Oudorp, Oterleek, Mijsen, Ursem en Alcmareskerspel (vermoedelijk Alkmaar, Heiloo en Oesdom) hun kleine tienden per hoet 'Alkmaarse maat' moesten betalen.2 Dit wijst erop dat in Alkmaar met een eigen maat gemeten en - mag men veronderstellen - gewogen werd, hetgeen betekent dat er markt werd gehouden. Volgens Boomkamp werden in 1408 de inkomsten van de Waag aan de schutterij geschonken. Wie de schenker was vermeldt hij niet en bovendien is het gegeven in de archieven niet terug te vinden. Mijns inziens behoort men onderscheid te maken tussen degene die een recht bezat en degene die het uitoefende. De Blécourt schrijft hierover: 'Met de opkomst der steden ontstond bij de landsoverheden de neiging het aantal regalen uit te breiden, en zoo kwam men tot het recht van waag, van korenmaat, van gruit (een ingrediënt van het bier), het schrodeambacht (vervoer van vaten wijn en bier), het schrijfambacht, het klerkenambacht, het schoolambacht, allemaal ambten en bedrijven die niet anders dan namens de Landsheer mochten worden uitgeoefend 3 Zoals met zovele andere rechten gebeurde, kon de landsheer het recht om waag te houden voor een bepaalde periode verpachten of zelfs in eeuwige erfpacht geven of verkopen. Hoe het in Alkmaar geregeld was, is niet bekend. Het Alkmaarse waagrecht komt voor het eerst ter sprake in een vonnis van het Hof van Holland van 18 april 1505. Het blijkt, dat de graaf van Holland in 1498 de Alkmaarse

Oud Alkmaar | 1998 | | pagina 3