incidenteel gecompleteerd met nieuwe archiefvondsten of nieuwe inzichten over toe- en afschrijvingen. Deze terughoudende aanpak ligt voor de hand in een boek dat wil fungeren als collectie-catalogus en dus langer mee moet. Inhoudelijke interpretaties maken immers al snel een gedateerde indruk. Dat neemt niet weg dat iets meer informatie soms op z'n plaats was geweest. Zo vraagt een mythologische voorstelling als Caesar van Everdingens Venus en Amor (cat. nr. 24) om meer toelichting dan een formele beschrijving van de voorstelling en de opmerking dat dit onderwerp bijzonder populair was in de kunst van de 17de eeuw. Met welke ogen keken tzde-eeuwers dan naar deze voorstelling? En welke plaats neemt Van Everdingens schilderij binnen de Venus en Amor-iconografie in? Het is het soort vragen dat bij lezing van de catalogusteksten wel vaker opkomt. Aan de betekenis van het boek doet dit ondertussen weinig af. De literatuurverwijzingen maken het mogelijk zelf op onderzoek uit te gaan. Als collectie-catalogus zal het boek zijn waarde dus wel bewijzen. Maar welk beeld geeft het nu van het Alkmaarse schildersklimaat? In haar inleidende artikel 'Schutters, stedelingen en stadsgezichten' schetst Sandra de Vries de herkomst van de 16de- en t/de-eeuwse schilderijenverzameling. De basis van deze collectie werd gelegd door de in 1861 opgerichte 'Vereeniging ter viering van den Gedenkdag van Alkmaar's ontzet in 1573 en ter bewaring van andere belangrijke herinneringen dezer gemeente', die een grote verzameling historische voorwerpen en schilderijen beheerde, voor namelijk afkomstig uit het stadhuis, de schuttersdoelen, het Weeshuis en verschillende provenhuizen en hofjes. Hoewel deze ver zameling in de loop van de tijd is aangevuld met legaten en gerichte aankopen, vormt de door de Vereeniging verzamelde collectie nog altijd de kern van het bezit van het museum. Ingedeeld naar genres betekent dit dat portretten, groeps portretten en historiestukken de collectie domi neren. De in de 19de eeuw als typisch Hollands herontdekte genrestukken, landschapjes en stillevens zijn veel minder goed vertegen woordigd. De collectie toont dus bovenal het zondagse gezicht van de stad: deftige portretten van individuele burgers die het gemaakt hebben, imposante schuttersstukken van trotse burgers Caesar van Everdingen, Venus en Amor, 1648-1655. Olieverf/doek, 138,2 x 81,2 cm. Stedelijk Museum Alkmaar

Oud Alkmaar | 1998 | | pagina 23