Mededelingen van de Werkgroep Welstand Dit wordt een niet al te vrolijk bericht. Wij zijn zeer verontrust over een aantal ontwikkelingen die niet te stuiten lijken. Onze zorg betreft niet de communicatie met de gemeentelijke Welstands- en Monumentencommissie. Die is goed. Veel van onze tweewekelijkse adviezen aan deze commissie vinden wij op een of andere wijze verwoord in het bericht van deze commissie aan het college van B&W. Echter niet het advies dat wij begin augustus j.1. over het bouwplan voor acht appartementen en bedrijfs ruimten op de plek van de voormalige wasserij van Vredenburg aan het Luttik Oudorp gaven. Ons bezwaar betrof met name de hoge glazen voorgevel die wij onacceptabel vonden in de prachtige gevelwand van deze gracht. Na een aantal toelichtingen door architect Lody Trap aan de gemeentelijke commissie had deze (schoorvoetend?) het licht op groen gezet. Wij vinden motiveringen als economische haalbaarheid voor de bouwexploitant voor de binnenstad en zeker voor deze kwetsbare plek niet het enige dat telt. Van de informatieavond die door de architect aan belanghebbenden werd gegeven waren wij niet op de hoogte gesteld en de Historische Vereniging was bijgevolg niet op deze avond vertegenwoordigd. Evenmin waren wij ingelicht over de vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ontwikke ling, economische zaken etc. die op 10 september gehouden werd over de plannen die er bestaan voor de Paardenmarkt (oude gebouw Eyssen, voormalige brandweerkazerne en RABO-gebouw). Ook van de plannen zijn wij niet in kennis gesteld, ondanks de afspraken die zijn gemaakt met de Dienst Stadsontwikkeling en Beheer en met de gemeente bestuurders om ons vroegtijdig bij dergelijke plannen te betrekken. Verder zouden wij in een klankbordgroep meepraten over het komende bestemmingsplan voor de helft van de binnenstad. Deze zou als sjabloon gaan dienen voor de gehele binnenstad. Maar de communicatie stopt ergens. Overigens heeft het praten met gemeente bestuurders niet veel zin als er niet naar ons geluisterd wordt. Het doet denken aan Shakespeare's Kin^j Lear, waar de koning, de nar en de Duke of Gloucester een gesprek met elkaar voeren waarbij ieder het gesprek hervat waar hij zelf gebleven was. Dergelijke gesprekken komen wel vaker voor. Uit de krant vernamen wij dat op de Paarden markt een gebouw van zes verdiepingen moet verrijzen en dat dit nodig is om het gebouw voor de opdrachtgevers rendabel te maken. De voorzitter van de raadscommissie-vergadering heeft op 10 september toegelicht, dat deze hoogte nodig was om samenhang te bereiken met de hoogbouw van het stadskantoor aan de andere kant van de weg. Een plan dat nota bene nog in procedure is. Over precedentwerking gesproken! Wij spreken nog maar niet over het plan om op de hoek van de Helderse weg en de Geestersingel een gebouw met een hoogte van ca. 35 meter te realiseren (op de plaats van het voormalige pand van de Raad van Arbeid). Over het stadskantoor aan het Mallegatsplein heeft de Historische Vereniging op een hoorzitting op 15 juni het ingediende bezwaar toegelicht, evenzo op een raadscommissie-vergadering op 2 juli en vervolgens op een tweede hoorzitting op 21 september. Op deze laatste hoorzitting konden wij nieuwe feiten inbrengen die wij vonden in een artikel van professor Tauber. Het hoofdbezwaar van de Vereniging houdt in dat een gebouw met een dergelijke breedte en een hoogte vergelijkbaar met het Noordhollandhuis, niet op zo'n korte afstand van de binnenstad mag worden gerealiseerd. Om de procedure inzake het stadskantoor te bewaken liften

Oud Alkmaar | 1998 | | pagina 16