V ere.nigingsnie.uws Van de voorzitter HISTORISCHE VERENIGING ALKMAAR De aanwezigheid van onze vereniging op de Open Monumentendag in de Grote Kerk trok veel belangstellenden. Er werden meer dan 25 nieuwe leden ingeschreven. Dit resultaat is mede te danken aan het feit dat nieuwe leden de twee nummers van het dit jaar vernieuwde tijdschrift ontvingen en het bijzonder geslaagde boek Van Kennemerhout tot Cultuurpark. Kaleidoscoop van een Alkmaars stadspark- bos geschreven door Kees Komen en Joop Mutters. Op de eind september gehouden lezingen-avond heeft ons bestuurslid Joop Kila iets verteld over de totstandkoming van dit boek. Daar was even tijd voor, omdat de lezing van de kunsthistoricus/ restaurator Willem Haakma Wagenaar over de restauratie en de betekenis van gewelfschilderingen in de Ursulakerk van Warmenhuizen wat later aanving. Voornoemde lezing was boeiend en goed gepland samen met de in het Stedelijk Museum te bezichtigen expositie Hersteld en herzien. Te hopen valt dat voor de restauratie van de gewelf schildering van het Laatste Oordeel in de Grote Kerk voldoende financiën beschikbaar komen voor het jaar 2004, wanneer Alkmaar het 750-jarig bestaan van haar stadsrechten viert. De gemeente doet vaak een beroep op haar inwoners, hetzij op individuen, hetzij op organisaties. Wethouder W.B. van der Ham memoreerde onlangs in het programma 'Kunstnet' van de Alkmaarse Kabel dat hij waarde hecht aan het oordeel van de Historische Vereniging. Ook wij hechten waarde aan discussie met het gemeente bestuur, de ambtenaren en voor de monumenten zorg relevante organisaties als het gaat om belangrijke bouwplannen, structuurvisies etc. in relatie met monumenten en het beschermd stads gezicht. Want dit laatste wordt telkens bedreigd. Recentelijk nog bij een plan voor appartementen en bedrijfsruimten aan het Luttik Oudorp. De gemeente hanteert geen duidelijke criteria bij het beoordelen van bouwplannen. Ook ontbreekt het de gemeente aan een geactualiseerd instrument om inspraak en medezeggenschap doeltreffend te organiseren. De discussie tussen deskundigen en andere belanghebbenden is niet goed geregeld. De participatieregeling moet nodig op de helling en de gemeente moet bijvoorbeeld haar belofte inlossen om de Historische Vereniging Alkmaar eerder bij de planvorming te betrekken. Dan wordt in het begintraject van een plan wellicht duidelijk waarom gekozen wordt voor sloop en niet voor integratie van een monument in een nieuw te ontwikkelen bouwplan. Magda van Amsterdam - Coelingh.

Oud Alkmaar | 1998 | | pagina 15