te theoretisch en niet genoeg gericht op de praktijk. Dat Melis ook zelf medische verhandelingen heeft geschreven, blijkt uit het overzicht van auteurs wier werken Van Foreest voor zijn Observationes heeft geraadpleegd.1'' Werken van Melis zijn voorzover bekend niet bewaard gebleven. In 1546, het jaar waarin Pieter van Foreest zich opnieuw in Alkmaar vestigde, was Melis nog als medicus actief, maar het is niet bekend of hij toen nog steeds de belastingvrijstelling genoot en dus mogelijk stadsdoctor was.1' In het oudste Alkmaarse begraafboek vinden we kort na Pinksteren 1549 (9 juni) de volgende aantekening: 'Mester Meliis is gestorven ende in die kerk begraven'.16 Johannes Hobingius van Wesel In de jaren 1537^546 was meester Johannes Hobingius van Wesel rector van de Latijnse school van Alkmaar. Hij was doctor in de 'artium medicaeque rei' (in de vrije kunsten en de medicijnen). Hoewel het niet onmogelijk is dat hij tevens stadsdoctor is geweest, is het toch niet waarschijnlijk dat hij dit ambt naast Melis Cornelisz. heeft uitgeoefend. Alkmaar kon volstaan met één stadsdoctor, dat was althans omstreeks 1560 het geval en het zal ook hebben gegolden voor de jaren daarvoor. Een combinatie van het rectorschap en het stadsdoctorschap was niet ongewoon en kwam ook elders voor: zo werd in t552 de Haarlemse rector Hadrianus Junius aangesteld tot stadsdoctor en physicus.1^ Laurentius van Oirschot, stadsdoctor van Alkmaar in de jaren 1562-1566, diende in 1565 gedurende negen maanden tevens als rector van de Alkmaarse Latijnse school. Over Johannes Hobingius als mogelijk stadsdoctor is bij gebrek aan bronnen niets te vertellen. Hij overleed in 1546 en werd op de rectorszetel opgevolgd door de meester Laurens Jacobsz. Zas.18 Pieter van Foreest Pieter van Foreest werd geboren in Alkmaar, in het najaar van t52i. Op de Latijnse school hebben de lessen van de hiervoorgenoemde meester Zas veel indruk op hem gemaakt; later zal hij zich Zas met eerbied herinneren. Na een kort verblijf in Leuven (in 1539)^, enkele jaren studie in Italië (Ferrara, Venetië, Padua en Bologna in 1540-^43) en een verblijf in Rome, Parijs en Pithiviers bij Orléans, keerde Van Foreest in mei t54ö terug naar zijn geboortestad.20 Hij zou er blijven tot begin 1558. Wat hij in Alkmaar deed in de jaren 1546^558 beschrijft hij zelf in de dedicatie van de tweede bundel Observationes (1585), opgedragen aan de burgemeesters, vroedschap en de bevolking van Alkmaar. 'U herinnert zich nog wel, zeer eerbiedwaardige heren, dat toen ik uit Italië en Frankrijk als medicus naar huis ben teruggekeerd, ik niet alleen mijn edele vader, die erenswaardige man, mijn broers en mijn familieleden [heb verzorgd], maar ook voor jullie overige poorters en niet-poorters zonder onderscheid mij trouw en vaardig heb ingespannen. Hoewel ik van jullie toenmalige vroedschap geen enkel salaris kreeg, heb ik met niet minder ijver in de goede verzorging van jullie min- en onvermogende

Oud Alkmaar | 1998 | | pagina 12