sluitboom uwing aan gen. Links /erdwenen aar. Op de ergegeven: :nbaar een ;Iis voor de ts ligt een ks tegen de rsteven, de schoten af, vaard staat tbel. Onder ir nu Eriks Twee maal het Zeglis door de ogen van Ouke Rondhout (1764-1818] Ongeveer 75 jaar later werd het Zeglis opnieuw vereeuwigd, nu door de schilder Ouke Rondhout. Hij maakte twee schilderijen. Op het eerste zien we het Zeglis vanaf het noordoostelijke bastion bij de Schermerpoort (afb. 6; positie 4 op de hedendaagse plattegrond). Er lijkt weinig veranderd te zijn in dit deel van Alkmaar. We kijken over het Zeglis naar de Boompoort, in zuid-zuidoostelijke richting. Van links naar rechts zien we de steiger in het Zeglis, de Boompoort, de enkele ophaalbrug en de stadswal. Op het schilderij geeft Rondhout een beeld van de schepen uit zijn tijd: we zien een boeier, een paviljoenpoon met een spriettuig, een boeiertje met een gestreken mast en op de voorgrond wat lichters en vletten. Het topografische beeld dat Rondhout schildert stemt tot in details overeen met de gravure van Schenk en de plattegrond van Blaeu. Zelfs de boompjes staan nog op dezelfde plaats. Het tweede schilderij geeft een beeld van het Zeglis vanaf de andere oever, ter hoogte van de uitspanningen aldaar (afb. 7; positie 5 op de hedendaagse plattegrond). Links zien we de Runmolen. Boven de steiger waar het boomhuisje op staat zien we de Schermerpoort en stellingmolen De Zwarte op het noordoostelijke bastion. Ook op dit schilderij zien we schepen afgebeeld die typerend waren voor deze periode. Links een paviljoenpoon die als beurtschip in de vaart is, verder boeiers, deels met gestreken masten en deels varende en rechts een jacht met een bezaanzeil. Door de aanleg van het Noordhollands Kanaal is het tegenwoordig helaas niet meer mogelijk om Rondhouts positie in te nemen. 7. Ouke Rondhout, Gezicht op de Hoge Br^g en de Schermetpoort vanaf het Zeg lis, ca 1800. Olieverf/doek, 48 x 63 cm. Stedelijk Museum Alkmaar 23

Oud Alkmaar | 1998 | | pagina 31