O V i-W :.;'V 6. Ouke Rondhout, Gezicht op ie Boompoort vanaf het Zeglis, ca. 1800. Olieverf/doek, 20 x 26 cm. Stedelijk Museum Alkmaar deel staat een boom- of sassershuisje. Daar werd tol geheven en met de afsluitboom gemanoeuvreerd. Schepen liggen afgemeerd aan de steigers. Links is de bebouwing aan het Zeglis te zien, die vermoedelijk bestond uit logementen en uitspanningen. Links zien we de voormalige Boompoort. De beeldengroepen die de inmiddels verdwenen Boompoort bekronen, staan nu in de tuin van het Stedelijk Museum Alkmaar. Op de eerder genoemde kaart van Blaeu wordt de bovenstaande toestand goed weergegeven: tussen 1649 en 1725 blijkt er vrijwel niets veranderd te zijn. De gravure van Schenk werd niet zomaar gemaakt; hij heeft onmiskenbaar een feestelijk karakter. Er is veel volk op de been op de zuidelijke wal van het Zeglis voor de uitspanningen. Sloepen en lichters brengen feestgangers af en aan. Rechts ligt een statenjacht met een gaffelzeil. Daarachter enkele kraken ofsamoureuzen. Links tegen de steiger ligt een beurtschipper, herkenbaar aan de ronde voor- en achtersteven, de zwaarden en het ontbreken van een boegspriet. Het statenjacht geeft saluutschoten af, wolken kruitdamp hangen om het schip. Midden boven het stuurboordszwaard staat een man. Aan zijn karakteristieke houding herkennen wij de geschutskonstabel. Onder de brug en op het daarachtetliggende Voormeer (ter hoogte van de plek waar nu Eriks b.v. is gevestigd) varen vele kleine sloepen en lichters met mensen er in. 22

Oud Alkmaar | 1998 | | pagina 30