die daar de zuidelijke cijnstoren, et geijkte zaansjacht varen. Het e kerk over lij schetsen e oever van Schermeer. l. Het Zeglis door de ogen van een onbekende schilder Het Zeglis blijkt een geliefd oord voor kunstenaars te zijn geweest; rond 1700 werd opnieuw een stadsgezicht vervaardigd (afb. 4) vanuit ongeveer dezelfde positie, op de hedendaagse plattegrond aangeduid met het cijfer 2. De schilder ervan is tot op heden onbekend gebleven. Rechts van de Grote Kerk is nu ook de toren van de Waag te zien. De bedrijvigheid lijkt tussen 1680 en 1700 toegenomen te zijn; er staan veel meer molens. De molen tussen de Waag en de Grote Kerk is waarschijnlijk korenmolen De Wolf) staande op de stadswal rechts van de Hogebrug. Vóór de Hoge Brug is een palissade zichtbaar. Deze liet slechts een nauwe opening vrij in het Zeglis vlak voor de stad. Zo kon alle in- en uitvoer gecontroleerd worden. Het schip op de voorgrond is een zogenaamd smakschip, een zware zeegaande hektjalk, in gebruik als beurtvaarder op de Zuiderzee. Daarom heeft het grote zwaarden en een fors spriettuig. Het Zeglis, gezien door Leon Schenk {1696-1-767} Rond 1725 werd het Zeglis opnieuw vereeuwigd, nu door de graveur Leon Schenk (afb. 5). Hij koos een andere uitgangspositie, iets dichter bij de stad en meer vanuit de hoogte (positie 3 op de hedendaagse plattegrond). Zo keek hij als het ware neer op het Zeglis. Op zijn gravure zien we de Grote Kerk en de Hoge Brug vrijwel in eikaars verlengde liggen. De Hoge Brug is inmiddels een dubbele ophaalbrug geworden met stenen bogen aan weerszijden en molen De Wolf is inmiddels in steen herbouwd. De Accijnstoren is zichtbaar tussen de Waag en de Grote Kerk, pal boven de rechterbrughelft. De palissaden in het Zeglis zijn inmiddels uitgebouwd tot steigers met plankieren; op het noordelijke 5. Leon Schenk, Gesjgt van de seer beroemde koop-stadt Alckmaar gckege in West-Vriesland by de Boom-poort te sien, ca. 1725. Gravure in twee bladen, 57,5 *98 cm. Topografisch-historische atlas, Regionaal Archief Alkmaar

Oud Alkmaar | 1998 | | pagina 29