m lkmaarvia meer en de je eerst pal raandeweg >uet van de el steeds in rer van het aestje door ipoort en tadsgracht; toen een albrug. Nu og slechts bruggetje, ter hoogte Baanpad eglis heeft arstaanbare ngskracht schilders en de 17de en 1. Dat blijkt derijen en die be- vorden in lelijk Mu seum Alkmaar en het Regionaal Archief Dankzij het voortreffelij ke werk van kaartenmakers als Lourens Pietersz., Cornelis Drebbel, Joan Blaeu en Petrus Kaerius, kunnen we nagaan vanaf welke plekken deze kunstenaars en ontwerpers de omgeving observeerden en vastlegden. Daarbij moeten wij ons wel realiseren dat niet alle door hen gekozen plekken nog bestaan. Door de aanleg van het Noordhollands Kanaal werd een fors deel uit de noordoostelijke hoek van de vesting weggehapt, zoals duidelijk te zien is als je oude en recente kaarten naast elkaar legt. Waar nu de Tienenwal een bocht maakt om op het Heiligland uit te komen lag vroeger het noordoostelijke bastion. Waar het Heiligland het water kruist lagen vroeger de Schermerpoort en Schermerbrug. De huidige Wagenweg heette toen Schermerstraat. Deze vormde de stadswal tussen de Friese Poort en het Waterpoortje. Ook moeten we niet vergeten dat de oude Hollandse meesters weliswaar graag naar het leven tekenden en befaamd zijn geworden door hun observatievermogen, maar pas in hun ateliers hun schetsen en indrukken verwerkten tot een schilderij ofgravure, waarbij zij ten behoeve van een overtuigende compositie het perspectief naar eigen believen aanpasten en levendige details als wandelende mensen, vaartuigen en dergelijke, toevoegden. Het Zeglis, gezien door Wigerus Vitringa (1657-1725) Rond 1680 vervaardigde Wigerus Vitringa een schilderij van het Zeglis, gezien vanaf het langs dit water lopende jaagpad (afb. 2). Op het schilderij zien we de Grote of Sint 2. Wigerus Vitringa, Alkmaar vanaf het Zeglis gezien, ca. 1680. Olieverf/paneel, 38,3 x 52,1 cm. Stedelijk Museum Alkmaar 19

Oud Alkmaar | 1998 | | pagina 27