Alkmaarse ijsclubs, hardrijderijen en toertochten Ijsvermaak is zo oud als de Hollandse wateren. Het schaatsen in georga niseerd verband is een betrekkelijk nieuw verschijnsel. De oudste Alk maarse ijsclub werd opgericht in het winteijaar 1871. Sporen van deze "Alkmaarsche IJsclub" vindt men terug in de bouwput van de Bolwerk- garage aan de Kennemersingel. Hier, op dit deel van het Paardenwed, vonden in de vorige eeuw de carnavaleske ijsfeesten plaats waaruit op het eind van de 19e eeuw de tamelijk statige ijsclub voortkwam. Hier werden ook de wedstrijden in het schoonrijden, de kortebaanwedstrij den en de spraakmakende spekrijderijen tussen de stadsarmen verreden. In het ontstaan van de georganiseerde toertochten vervulde de Alkmaar sche IJsclub een vooraanstaande rol. De deelnemers aan deze toertoch ten, in die tijd "ijstoeristen" genoemd, gleden groepsgewijs in een vrien delijk tempo van dorp naar dorp. Tussen de bedrijven door ontwikkelde zich in een ras tempo het langebaanschaatsen, eerst op landijsbanen (zo als op de Alkmaarse landijsbaan De Quint) en later op het kunstijs. Het langebaanschaatsen en (in mindere mate) het ijstoerisme waren aan vankelijk liefhebberijen voor kleine groepen burgers. Thans worden bei de takken van sport door Jan en alleman beoefend. De belangstelling voor het rijden van toertochten is zelfs ongekend groot. Ijsfeesten In de vorige eeuw werden de winterse ijsseizoenen geopend met grote ijsfeesten. Zo'n feest moet men zich voorstellen als een gekostumeerde optocht met fakkels, vuurwerk en een fanfare op het ijs. De uitgezette baan op een gracht of grote sloot was rondom met lampions verlicht. De hardrijderijen vormden het sportief hoogtepunt van de ijsfeesten. 's Avonds kreeg het ijsfeest in de herbergen een vervolg met muziek, voordracht en dans. Kasteleins en herbergiers speelden - niet zonder ei genbelang - een belangrijke rol bij de organisatie van dit volkse ijsver maak. In de loop van de 19e eeuw veranderde het ijsvermaak van karakter toen de gegoede burgerij in haar zucht naar volksbeschaving de organi satie van ijsfeesten naar zich toe trok. Notabelen vormden ijs- en schaatsclubs die zich ten doel stelden het ijsvermaak te bevorderen, hard rijderijen te organiseren ten behoeve van arme gezinnen en een onbe lemmerd ijsverkeer tussen de gemeenten mogelijk te maken. Voor de meeste Noord-Hollandse ijsclubs was het laatste een belangrijk punt in de statuten. De samenwerkende ijsclubs zetten een ijswegennet uit. Bij het onderhoud van de ijswegen werden werklozen ingeschakeld. 9

Oud Alkmaar | 1997 | | pagina 9