die tevens 1 van de in en de klerk ;en. In 1932 ten werden tschappelijk ilige gevol- unct-archi- sr en op 30 rleed, zodat tbleken, dat e koesterde hadden. In ezet en lie— het weten- 3ok het ar- hem zeer. -achtig Ne- agert (waar- •m was ge- chivaris in idere wen- Een voor ging- gheden.In de werklo- ïd en diens lleen Piket sselend ge last met de :m project, oorlog een Na 1945 Herrijzend ;nreentear- 945 door ben lekka- n, salpeter t aanwezig het uitbre- ebracht in Gemeentearchivaris en museumdirecteur Wortel, 1964. bankkluizen, waardoor enige ruimte vrijkwam. Niet voor lang echter, want in 1942 eiste de secretarie de helft van het depot op. Toen in 1945 de stukken uit de kluizen terugkeerden, konden ze niet meer in de rek ken geplaatst worden en lagen de stapels stukken dus op de vloeren en op de rekken. Zelfs in 1959, toen enige ruimte werd gewonnen door een aantal archiefrekken te verhogen, moesten nog aanzienlijke partijen stukken op de vloer blijven liggen, terwijl in een aantal kasten de stuk ken twee rijen dik stonden. Kortom, Alkmaar behoorde tot de in het ar chiefwezen alom beruchte krepeergevallen en menigeen zou er dan ook allang de brui aan hebben gegeven door naar elders te solliciteren. Die kans heeft Wortel ongetwijfeld gehad, want er was een lerarentekort en ook waren er in het archiefwezen herhaaldelijk functies, waarvoor hij - die een goede naam had in het corps - geknipt zou zijn geweest. Hij is echter Alkmaar trouw gebleven, waarvoor wij hem dankbaar mogen zijn. Niet alleen omdat hij na jaren hameren op hetzelfde aambeeld in 1965 een nieuw gebouw voor het archief wist te verwerven, maar ook vanwege zijn geschiedschrijving, die getuigt van zijn grote kennis van Alkmaars historie. Hij heeft niet lang van het nieuwe archiefgebouw aan de Oudegracht met zijn fraaie 18e-eeuwse werkkamer mogen genieten, want per 1 september 1968 ging hij met pensioen. Overzien wij zijn ambtsperiode, dan mogen wij constateren dat Wortel archief en museum bekwaam door de crisis- en oorlogstijd heeft heen- geloodst en nog lang daarna heeft moeten roeien met de riemen die hij had. Daardoor was het niet te voorkomen dat hij doorgaans met velerlei zaken tegelijk bezig was. In een kleine stad als het toenmalige Alkmaar was de archivaris een drukbezet man. Allereerst was hij tevens museum-

Oud Alkmaar | 1997 | | pagina 7