rondboogveld bevonden zich boven elkaar twee blinde rondboognisjes. Zowel in de ronde bogen boven de blindnissen als boven de deuren zijn drie blokjes aangebracht, een in het midden en twee ter hoogte van de aanzetten van de bogen. Grote ramen hebben aanvankelijk ontbroken. Licht kwam blijkens de ontwerptekening uit 1906 binnen via het al genoemde bovenlicht boven de deuren en via kleine openingen hoog in de zijmuren. In het archief van de gemeente Alkmaar wordt niet alleen de ontwerpte kening van P. van der Waal uit 1906 bewaard, maar ook een blauwdruk van een verbouwingstekening uit september 1928 (herzien in juni 1929). Uit deze tekening blijkt dat men na de bouw de blindnisjes op de begane grond heeft vervangen door rondboogvensters met een empire - indeling. Dit hing samen met het feit dat er op de begane grond een kantoortje werd afgescheiden, gelegen tegen de voorgevel. Bij de ver bouwing uit 1929 kwamen er ook op de verdieping dergelijke vensters. Bovendien werden de zijmuren hoger opgetrokken, zodat er boven meer bergruimte kwam. Tevens vond de aanleg plaats van een vaste bordestrap en van een lift. Voor de verbouwing uit 1929 heeft de familie Meiboom opnieuw een Alkmaarse architect van naam aangetrokken: P.J. van der List (1887- 1957). Van der List was in die tijd juist de buurman geworden van Jan Meiboom (de zoon van de eerder genoemde Albertus, geboren in 1905). Van der List woonde in het huis Contansstraat 7, Jan Meiboom in het huis Contansstraat 9. De ontwerptekeningen voor deze twee woningen in het Burgemeesterskwartier - toen een nieuwe wijk in aanbouw - had Van der List in juli 1928 gemaakt. De samenwerking met Van der List is kennelijk goed bevallen. Dus toen er in 1934 opnieuw verbouwd moest worden, kreeg Van der List weer de opdracht. Het ging toen echter niet om het oude kolenpakhuis uit 1906, maar ont het teerpakhuis ernaast. De behandeling daarvan valt buiten het bestek van dit artikel. Carla Rogge 40

Oud Alkmaar | 1997 | | pagina 40