nodig zijn om de plaats van de huizen vast te stellen, en daarmee ook de koppeling met de historische bronnen mogelijk te maken. Ter afsluiting moet nog worden vermeld, dat we ook nog vragen hebben over de eerste aanleg van het terrein. Op de kaart van Jacob van Deven ter uit circa 1561 valt een brede sloot op, die ongeveer ter pekke van de zuidhelft van de latere Bloemstraat liep tot de stadswal en dan noordelijk van de stadswal (ongeveer de huidige straat langs de Oudegracht) oost waarts afbuigt tot bij de Keetgracht. Sedert de verrassende 14e-eeuwse vondsten bij restaurant "Het Paleis" op Verdronkenoord 102 en bij "De Verfpot" op Laat 125, zijn tal van vragen gerezen ten aanzien van de vroegere topografie: waar was in de 14e eeuw de oever van het Voor- meer? Ik heb het sterke vermoeden, dat de sloot bij de Bloemstraat het rudiment is van de vroegere Voormeer-oever. Zeer intrigerend zijn ech ter enkele potscherven, die in 1975 zijn gevonden in de bouwput van de Houtmarkt en nu worden bewaard in het gemeentelijk depot voor bo demvondsten: in een doos met scherven uit de 16e en 17e eeuw bevin den zich ook vier onmiskenbaar 14e-eeuwse fragmenten van Siegburgs steengoed, een vroeg model rood aardewerk vuurstolp en grijs aarde werk. Zijn die scherven omstreeks 1475 samen met losse grond van el ders aangevoerd of heeft het terrein een onvermoed langere voorge schiedenis? Peter Bitter Pakhuis Meiboom Bij de grote brand in het huizenblok tussen Laat en Oudegracht, die be gon bij de Houtmarkt, liep ook een van de gemeentelijke monumenten aanzienlijke schade op, en wel het pakhuis Meiboom aan de noordzijde van de Oudegracht. Dit pakhuis werd in 1906 gebouwd naar een ont werp van de bekende Alkmaarse timmerman en aannemer P. van der Waal (1862-1938). Gelukkig bleef de aardige voorgevel, uitgevoerd in neo-renaissance stijl, grotendeels behouden. De eerste Meiboom vestigde zich in Alkmaar in 1864, en wel aan de Oudegracht. Het was Arend Meiboom uit het Drentse Hoogeveen, turf schipper van beroep. Op de zaak aan de Oudegracht werden brandstof fen verkocht, aanvankelijk alleen hout en turf, maar al spoedig ook ko len, coakes en briketten "en alles wat tot het vak behoort, in het groot en in het klein", zoals in een advertentie in het Alkmaars adresboek van 1891 is te lezen. Behalve over een pakhuis beschikte de familie over een woonhuis aan de Oudegracht (nu met het huisnummer 22). 37

Oud Alkmaar | 1997 | | pagina 37