van Alkmaar, die van Van Diggelen uit 1820, zijn de oude percelen en grenzen van bebouwing ingetekend. Ik veronderstel dat enkele van deze huizen van veel grotere ouderdom kunnen zijn geweest. Het valt echter niet mee om eerdere kaarten met de situatie in 1820 te vergelijken. Zo zijn er in 1820 veel meer percelen en huizen te zien dan op de kaart van Cornelis Drebbel uit 1597. Gelukkig zijn de talrijke historische gegevens over onroerend goed toegankelijk gemaakt door Willem van den Berg, de vervaardiger van het Historisch Kadaster Alkmaar. In 1989 startte hij een uniek project, waarbij stelselmatig talloze schrifte lijke bronnen over eigenaars en bewoners van onroerend goed op adres in de computer worden ingevoerd. Bij eerdere archeologische onder zoeksprojecten bleek reeds, dat een schat aan informatie op deze wijze beschikbaar is gekomen. Met wat aanvullend onderzoek kon Van den Berg belangwekkende bijdragen leveren aan de publicaties van de opgra vingen aan de Wortelsteeg Geworteld in de bodem, verschenen in 1995) en Langestraat Wonen op niveau, verschenen in 1997). Het is dan ook niet verwonderlijk dat we ons al snel tot hem hebben gewend voor een eerste historische schets van het voormalige Houtmarkt-gebied. In ons huizenblok blijkt het aan de Laat-zijde goed mogelijk om de his torische bronnen in te passen in de kaart van 1820. De kaart van Dreb- De bebouwing tussen de Oudegracht en de Laat in de zestiende eeuw Uitsnede kaart van Cornelis Drebbel, 1597. 35

Oud Alkmaar | 1997 | | pagina 35