Informatierubriek Bureau Monumentenzorg en Archeologie van de gemeente Alkmaar Archeologie bij de Houtmarkt Woensdagavond 3 september werd Alkmaar opgeschrikt door een angst aanjagende brand, die al ras te boek stond als een van de grootste bran den uit deze eeuw in Alkmaar. Het complex van de Houtmarkt ging ge heel verloren. Dankzij slagvaardig optreden van brandweerkorpsen uit de gehele regio konden aangrenzende huizen nog worden gered, zij het met veel schade. Inmiddels is het terrein geheel opgeruimd en resteert een grote kale vlakte, deels bedekt met gehavend beton, met een merkwaardige door kijk vanaf de Laat naar het Wildemanshof. Het is natuurlijk niet de be doeling dat het terrein er zo bij blijft liggen en er wordt al gestudeerd op plannen voor her- c.q. nieuwbouw. Ongetwijfeld zullen deze nieuwe gebouwen van nieuwe funderingen voorzien moeten worden. Het daar voor noodzakelijke grondwerk zal, zoals in de binnenstad gebruikelijk, moeten worden vooraf gegaan door (of uitgevoerd als) een archeolo gisch onderzoek. Het betreft immers een flink deel van de oude binnen stad met daarin enkele interessante archeologische onderdelen. Het complex van de Houtmarkt is in 1974-'76 ontstaan door de uitbrei ding en verbouwing van een samenraapsel aan gebouwen, die tot die tijd in gebruik waren deels als garagebedrijf en deels als brandstoffen-, later bierhandel. Op de hoek Laat/Bloemstraat was vroeger garage Rossen ge vestigd, met al sinds 1929 een benzinepomp aan de Laat. In 1970 werd de pomp buiten gebruik gesteld. Het oudste onderdeel van het complex is het pakhuis dat brandstoffenhandel Meiboom in 1906 liet bouwen aan de Oudegracht op nummer 38, een markant gemeentelijk monument. Zie hiervoor het aansluitende artikel van de hand van Carla Rogge. De firma Meiboom bezat begin deze eeuw ook aan de Laat-zijde een pand en in de loop der jaren werd het ertussen gelegen binnenterrein volge bouwd. Na 1962 werd het Meiboom-complex overgenomen door de Alkmaarse Bierhandel N.V. die in 1964-'65 aan de Laat-zijde een deel van een blok met winkels en bovenwoningen liet bouwen (thans het rechterdeel van Laat 29-35), met de opvallende driehoekige inpandige balkons aan de straatzijde. Door bestudering van kaartmateriaal kan men zich een beeld vormen van de bebouwing in vroeger tijd. Zoals gezegd, behalve het Meiboom pakhuis was er in 1997 geen oud pand meer in het Houtmarkt-com plex. Het kostte zelfs enige moeite om de oorspronkelijke structuur van het gebied te reconstrueren. Uitgaande van de eerste nauwkeurige kaart 34

Oud Alkmaar | 1997 | | pagina 34