Nieuws uit de vereniging Van de voorzitter Namens het bestuur en de redactie van de periodiek wens ik u allen prettige kerstdagen en een goed nieuwjaar! Naar het afgelopen jaar kij ken wij niet tevredenheid terug. Er is veel gebeurd, zoals ook tijdens de jaarvergadering bleek, maar ook daarna zat de vereniging niet stil. De maand september is voor onze vereniging een oogstmaand geweest. Deelname aan de "Uit-in-Alkmaar markt" op het Canadaplein, de Open Monumentendag en de Historische markt in de Grote Sint-Laurenskerk, resulteerden in meer bekendheid van de vereniging en een aantal nieu we leden. Ook naar de vaste rubriek op de kabelkrant met nieuws over de Alkmaarse monumenten, werd door velen gekeken. Ook de maand oktober begon goed; tijdens de plechtige Ontzetviering in de Grote Kerk werd de indrukwekkende collectie-catalogus De zes tiende- en zeventiende-eeuivse schilderijen van het Stedelijk Museum Alkmaar gepresenteerd door wethouder H. Eggermont. De catalogus werd ge schreven door de kunsthistorici Eaul Huys Janssen, Mare Rudolf de Vrij en Sandra deVries. De ruim geïllustreerde catalogus verscheen bij Uitge verij Waanders in Zwolle. Hij werd mede gefinancierd door onze vereni ging- De stellingname van het bestuur en de werkgroep Welstand inzake de verbouwing van het Waaggebouw, leidde tot veel publiciteit. Het bestuur en de werkgroep streven er naar om het spanningsveld tussen steden bouw en monumentenzorg kritisch te volgen. Kwalitatief bouwen moet het eerste doel zijn. De vereniging trekt regelmatig aan de bel omdat er vaak te makkelijk over sloop wordt gedacht. Daardoor verdwijnen ka rakteristieke panden en/of waardevolle historische elementen. De ge schiedenis wordt letterlijk onderuit gehaald als er grote gaten in bijzon dere wijken vallen. De laatste jaren moeten ook steeds meer oude landschapselementen wijken voor nieuwe woonwijken en wegen. De vereniging stelt zich niet op het standpunt dat alles altijd bij het oude moet blijven, maar maakt zich wel sterk voor historisch besef en kwali teit. Oud en nieuw kan ook op een harmonische manier met elkaar ver bonden worden. Een voorbeeld van een goed organisch geheel zag ik onlangs in Antwerpen. De vereniging krijgt regelmatig publicaties toegestuurd. Een uitgave die 2

Oud Alkmaar | 1997 | | pagina 2