De Noord-Hollandsche Dorpentocht (1938) Groots en meeslepend mag de "Noord-Hollandsche Dorpentocht" op maandag Tweede Kerstdag 26 december 1938 worden genoemd die op nieuw werd verreden onder auspiciën van de Ijsbond "Hollands Noor derkwartier". Tegen een inleggeld van ƒ1,00 konden de deelnemers zich laten inschrijven bij het bestuurslid van de Ijsbond, de Alkmaarse sport journalistjan Werkman. De vele wedstrijden in de omgeving (van Obdam tot Koedijk en van Heiloo tot Oterleek) trokken talrijke liefhebbers maar de belangstelling voor de grote toertocht door Noord-Hollland over 85 km was werkelijk overweldigend. Liefst 1300 ijstoeristen zouden zich melden. Maandagmorgen om half acht was café De Boer bij de Friese brug, waar de startkaarten werden uitgereikt, afgeladen vol. Uit alle windstreken wa ren de deelnemers naar het vertrek- en eindpunt in Alkmaar gekomen. Voor de 250 schaatsers uit Amsterdam was zelfs een extra trein ingezet. Om 9 uur werd het vertreksein gegeven. Honderden deelnemers bega ven zich in een lange sliert op het kanaal naar de Omval. De hardrijders scheidden zich al spoedig af op het traject Alkmaar-Oter- leek-Ursem. Zij bereikten via Avenhorn razendsnel de eerste stempel post Oudendijk en Oosthuizen. Na Oosthuizen begon de sportieve kwelling pas echt. Van Oosthuizen naar Edam was het ijs vrijwel onbe rijdbaar. Op sommige plaatsen lag de sneeuw een halve meter hoog. Ve len bonden de schaatsen af en wandelden de 5 km naar Edam, waar snert en chocolademelk gretig aftrek vonden. Van Edam ging de tocht naar Monnikendam, Ilpendam, de tweede controlepost Den lip en Oost- zaan. Vandaar tot het Kalf bij Wormerveer naar Purmerend, waar op nieuw gestempeld moest worden. Ook op de route Purmerend-Spijker- boor bleek het meeste ijs nog met sneeuw bedekt.Van Spijkerboor reden de rijders langs Oost-Graftdijk naar de stempelpost in West-Graftdijk. Dan volgde het laatste stuk over het kanaal langs Akersloot naar het eindpunt Alkmaar. In Alkmaar was het wachten op de aankomst van de eerste wedstrijdrij ders. Om 2.16 uur bereikte de Friese Warmenhuizenaar Sjouke Westra na 4 uur en elf minuten schaatsen als eerste de meet. De broers J.E. Ver hagen en E.W.Verhagen uit Haarlem finishten als nummer twee en drie. Sam Schut eindigde als eerste Alkmaarder op de zevende plaats. Tot 19.00 uur gleden de deelnemers Alkmaar binnen. Mede gezien de zwaarte van de tocht (in de namiddag was er sprake van lichte ijzel) kre gen allen die de tocht hadden volbracht, ook zij die na het sluiten van de controle waren binnengekomen, een herinneringsmedaille. Over de toertocht, "die zwaar was als een Elfstedentocht", werd nog lang

Oud Alkmaar | 1997 | | pagina 25