1954) werd op 23 juli 1892 te Scheveningen een Internationaal Schaat senrijders Congres gehouden. Op dit congres spraken de schaatsverte- genwoordigers af dat de langebaanwedstrjjden over de afstanden van 500, 1.500, 5.000 en 10.000 meter (tot dan toe werden de afstanden uit gedrukt in mijlen en yards) paarsgewijs zouden worden verreden en de uiteindelijke winnaar door de gereden tijd zou worden bepaald. Het Scheveningse Congres veroorzaakte een scherpe scheiding tussen de propagandisten van de langebaanwedstrijdsport en de bestuurders van de oude ijsclubs. De modernisering van de schaatssport stond haaks op het traditionele karakter van de lokale ijsverenigingen die het ijsfeest en de kortebaanwedstrijden zo hoog in het vaandel hadden staan. De korte- baanschaatsers beheersten het-pootje-over niet eens!14 De landijsbaan De Quint (1908-1917) In de dorpen rondom Alkmaar waren rond de eeuwwisseling talrijke ijs- verenigingen ontstaan. Evenals de AIJC organiseerden zij ijsfeesten, wed strijden in het schoonrijden, kinderspelen op het ijs, hardrijderijen en wedstrijden ten behoeve van arme gezinnen. Het grote verschil was ech ter dat vrijwel alle ijsclubs over een eigen baan op een ondergelopen stuk land beschikten. De behoefte aan zo'n landijsbaan was in de stad zo mogelijk nog groter. De stadsgrachten konden slechts bij aanhoudende vorst worden bereden; op een landijsbaan kon reeds na een paar nachten matige vorst worden ge schaatst. De gedachte om met een grote landijsbaan in te kunnen haken op de nieuwe trend van het lan gebaanschaatsen, was een bijkomende zaak. Na jaren van interne dis cussie, overleg en voorbe reiding bood de winter van 1908 de gelegenheid de plannen voor de aanleg van een landijsbaan te presenteren. Op de jaarvergadering van de AIJC op 19 november 1908 maakte de heer EW.H. van Straaten de oprichting be kend van de Alkmaarse IJsbaanclub "De Quint". Voor de aanleg van een landijsbaan had de ijsclub een terrein van ruim twee hectare grond aan de Bleekersloot (thans hoek Willem de Zwijgerlaan-Blekerskade) op het Het clubgebouw op de landijsbaan De Quint aan de Blekerskade, 1912. Historisch - topografische atlas, Regionaal Archief Alkmaar. 19

Oud Alkmaar | 1997 | | pagina 19