maarsche IJsclub naar de vorming van een "Provinciaal Noord-Holland- sche IJsclub". De oprichtingsvergadering was zelfs reeds bepaald toen het bestuur van de Ijsbond "Hollands Noorderkwartier" (1895) zich ver voegde bij AIJC-voorzitter P.H.M. Ibink Meienbrink. Op 20 december 1896 kwamen de Alkmaarsche IJsclub en de Ijsbond "Hollands Noor derkwartier" samenwerking overeen. Met de AIJC sloten ook de naburi ge ijsverenigingen van Oudkarspel, Schagerbrug, Winkel en Zuid-Schar- woude zich bij de Ijsbond aan. De aansluiting bracht met zich mee dat het huisreglement van de Alk maarsche IJsclub in sportief en sociaal opzicht moest worden bijgesteld. Na aanpassing van de regels beoogde de AIJC een doelmatige werkver schaffing door het maken en onderhouden van ijsbanen ("het in orde brengen en houden harer banen op de Singelgrachten, tussen Heilooër- poort en Tesselsche hek en langs het Noordhollands Kanaal vanaf de ge meente Koedijk tot Akersloot"), een veilig en ongehinderd ijsverkeer in samenwerking met andere ijsverenigingen en het bevorderen van het wintervermaak door het organiseren van ijs- en sneeuwfeesten. De samenwerking met andere ijsverenigingen betekende dat de organi satie van een grote toertocht door Noord-Holland tot de mogelijkheden ging behoren. Maar niet alleen op dit terrein waren bewegingen gaande waarop de Alkmaarsche IJsclub zou moeten inspelen. Van buiten Nederland rukte het langebaanschaatsen op. Deze moderne discipline zou de kortebaan in korte tijd naar de kroon steken." De modernisering van de schaatssport Voor de oorsprong van het langebaanschaatsen moet men in de geschie denis teruggaan naar het Engeland van de vorige eeuw. Daar vormden zich exclusieve schaatsclubs die wedstrijden hielden over langere afstan den op een ovale baan. In tegenstelling tot het afvalsysteem van de kor tebaan werd de schaatser met de snelste tijd tot winnaar uitgeroepen. De deelnemers, allen afkomstig uit de hogere milieus, schaatsten uitsluitend voor de sport. De eerste langebaanwedstrijd in Nederland "om het meesterschap der wereld" werd in januari 1889 verreden op de oude baan van de Amster damse IJsclub aan de Ruysdaelkade te Amsterdam. Het was bij deze ge legenheid dat Alexander von Panshin, een 25-jarige ingenieur uit Peters burg, in tweegevecht met de 18-jarige Amerikaan Joe F. Donoghue, een bochtentechniek (het-pootje-over) demonstreerde die hier te lande nog zelden was vertoond. Mede op initiatief van de Haarlemse sportpionier "Pim" Muiier (1865— 18

Oud Alkmaar | 1997 | | pagina 18