opgesteld. De hoofdprijs, een groot verguld-zilveren medaille, viel in handen van W.J. Constant uit Burgerbrug, de premie, een zilveren me daille, werd gewonnen door J. Boersma uit Opmeer. Tegen één persoon werd proces-verbaal opgemaakt ter zake van het tap pen zonder vergunning en het voorhanden hebben van sterke drank in een tent op het ijs. Verder blikte het bestuur van de AIJC met president RH.M. Ibink Meienbrink, G. Bossert Rzn, uitgever en drukker H. Sie- bert Coster, uitgever G.G. Vonk, huis- en rijtuigschilder F. Wigman en advocaat-procureur Mr. A.M. de Lange met grote tevredenheid op het evenement terug. De AIJC telde op dat moment circa tachtig leden.9 Burger IJsclub Naast de Alkmaarsche IJsclub verrees op 27 januari 1891 de "Burger IJs club". De oprichters waren "enige verdienstelijke Alkmaarse burgers met een warmkloppend hart": De vrachtschipper F. Vergaaij (president), de paardenslachter J. Pels (vice-president), D. Visser (secretaris) en de brood- en koekbakker H. Elfring (le commissaris). Volgens de statuten van 30 oktober 1909 stelde de Burger IJsclub zich ten doel de ijssport te bevorderen en de liefdadigheid te beoefenen "om zodoende in de nood van hun medeburgers een kleine leniging te bren gen". Zij trachtte dit doel te bereiken door het aanleggen en het in orde houden van ijsbanen, het uitschrijven van wedstrijden en door 's winters bedeling te houden van levensmiddelen aan behoeftigen uit de vereni gingskas. Floewel de Alkmaarsche IJsclub op het einde van de eeuw een wezenlijk andere koers zou varen, verschilden de doelstellingen van de Burger IJsclub ten tijde van de oprichting niet essentieel van die van de AIJC. De AIJC-gezinde Alkmaarsche Courant noemde de Burger IJsclub op la ter tijdstip schertsend een menslievende organisatie. "Eigenlijk is zij niet anders dan een philantropische instelling. De ijssport komt pas in de tweede plaats, want ook in winters die geen gelegenheid geven tot be oefening van die sport, houdt de BIJC hare (voedsel)uitdelingen." Deze rake typering had evenzeer kunnen slaan op de AIJC in de jaren tachtig met die aantekening dat de Burger IJsclub geschoeid zou blijven op grondslag van liefdadigheid.10 Vermaak en sport in de winter van 1892/1893 Op maandag 9 januari 1893 te 11.00 uur organiseerde de Burger IJsclub op het Verdronkenoord tussen de Bierkade en de Sint Annastraat haar eerste ledenwedstrijd ten behoeve van arme gezinnen. De leden-schaat senrijders streden om prijzen die de armlastigen na afloop kregen thuis- 16

Oud Alkmaar | 1997 | | pagina 16