met drie tonnetjes beladen sleden, tegen elkander te zien strijden en me nigmaal gaven de vruchteloose pogingen om de tonnetjes er op te hou den, tot grappige tooneeltjes aanleiding." Alle deelnemers ontvingen een prijs. De minste twee pond spek en twee kop erwten, de beste zes pond spek, tien kop erwten, een kistje sigaren en een pet.6 Eind december 1888 kreeg het bestuur van de Alkmaarsche IJsclub ver gunning voor de aanleg van een landijsbaan op het beschutte Doden veld achter De Harmonie. De AIJC was namelijk van oordeel dat de baanveger onvoldoende zorg besteedde aan de uitgezette banen op het Kanaal of op de Kennemersingel. Op een landijsbaan konden de baanve gers beter in het oog worden gehouden. De AIJC streefde naar een ver ordening op de ijsbanen en naar een plichtsbewust corps baanvegers. Van een landijsbaan op het Dodenveld hoort men niets meer in latere jaren; een reglement voor de baanveger kwam er wel in 1890. De baan vegers zouden in het vervolg worden voorzien van een genummerde band. Bij enige onregelmatigheid van de zijde der baanvegers, zoals het werpen van de bezem voor de voeten van een schaatser die geweigerd had geld te geven, diende het politiebureau te worden verwittigd. De Alkmaarsche Courant wees het publiek er echter op dat de baanvegers er niet voor hun plezier stonden. "Er zijn zovelen, die voorbijrijden, en de baanveger en zijn arm gezin geheel vergeten". De extreme winter van 1890/1891 Aan de hardrijderij tussen de leden van de Alkmaarsche IJsclub ten be hoeve van arme huisgezinnen op woensdag 17 december 1890 versche nen negentien leden aan de start "met dien verstande dat iedere deelne mer zich een behoeftig huisgezin kan kiezen voor wien hij rijdt". Vooraf was een bedrag opgehaald van ƒ196,80. De wedstrijd werd verreden op het Afgesneden Kanaalvak. De eerste prijs werd gewonnen door J. Lind Hzn. Hij kreeg de beschikking over 20 porties spek, erwten en turf. De prijs van 15 porties ging naar R. Hessling en de andere prijs van 12 por ties naar N.A. Conijn. De winnaars stelden hun gewonnen goederen ter hand aan arme gezinnen. Op vrijdag 19 december 1890 kregen in het lokaal van het Gasthuis in totaal 350 gezinnen partijen levensmiddelen en brandstof uitgereikt. Niet de Alkmaarsche IJsclub doch "enige menslievende ingezetenen" or ganiseerden op zaterdag 20 december 1890 een schaatswedstrijd op de Oudegracht tussen de bruggen van de Brillesteeg en de Ridderstraat voor "minvermogende jongens van 10-14 jaar". De prijzen bestonden uit petten, shawls en wanten. Deelnemers konden zich tussen 12.00 en 14.00 uur aanmelden in de kleine zaal van De Harmonie. De organisatie 14

Oud Alkmaar | 1997 | | pagina 14