1 kum (1840). De ijsclubs, daar en elders, boden hun leden een program ma van spel, sport en vermaak op het ijs met als ultiem hoogtepunt de hardrijderij. Een dergelijke combinatie ziet men terug in de Alkmaarse ijsclubhistorie. De eerste wedstrijd in clubverband werd gehouden in de strenge winter van 1870/1871 toen de Alkmaarsche IJsclub voor zondag 15 januari 1871 een hardrijderij uitschreef. "Bij vriezend weder is men voorne mens, op Dingsdag den 17 Januari, de middags te 12 uur, op het Groot Noord-Hollandsch kanaal eene hardrijderij op schaatsen te houden, naar diverse prijzen en premiën, waartoe heeren liefhebbers (mits ingezete nen dezer stad) worden uitgenodigd zich aantemelden vóór Maandag middag 4 uur, bij den heer D. Kos, stalhouder aan den Dijk alhier, alwaar ook voor hen die genegen zouden zijn lid van de vereeniging te wor den, gelegenheid bestaat." De oprichters van de Alkmaarsche IJsclub wa ren middenstanders, geen notabelen. De oproep was ondertekend door P. van der Meer Jr (president), de zadelmaker J.P. Huchshorn (secretaris) en de verhuurder van paarden, rijtuigen en lijkkoetsen, G.L. Schuurman (penningmeester) Een grote menigte was getuige van de hardrijderij waarvoor zich 95 personen hadden aangemeld. Alle deelnemers ontvingen een deel van de beschikbaar gestelde spek en erwten of stonden dat af aan behoeftigen "zoodat vele personen een, vooral in dit jaargetijde, welkom geschenk ontvingen". De winnaars J. de Winter, J. van Twisk en P. Benjamin, kre gen respectievelijk 10, 7,5 en 5 pond spek en 20, 15 alsmede 10 kop erwten overhandigd. Het bloemrijke wedstrijdverslag in de Alkmaarsche Courant ging verge zeld van een opmerkelijk commentaar: "Wij hopen, dat de ijsclub het lang niet fraaie en vaak doodelijke gevolgen hebbende hardrijden hier niet inheemsch maken, maar veeleer het schoonrijden bevorderen zal." Van het hardrijden op de schaats was de verslaggever niet bijster gechar- meerd.2 Hardrijderij voor dames en heren Op dinsdag 31 januari werd een tweede hardrijderij voor de ingezete nen van de stad Alkmaar gehouden. De met vlaggen versierde baan was ditmaal uitgezet op de Kennemersingel "tusschen het Groote-Bolwerk en de Lamorale-sluis". Honderden toeschouwers woonden de wedstrijd bij. De stedelijke schutterij zorgde voor de muzikale omlijsting. Twintig gemengde paren namen aan de wedstrijd deel. J. de Winter en R. Hoogeveen wonnen een gouden horloge en gouden stel, C. Spruit en T. Koopman een zilveren uurwerk en flacon met gouden dop en W. 11

Oud Alkmaar | 1997 | | pagina 11