van deze ordonnantie is duidelijk: het ging om het belang van de han del, waarbij de koopman en de boer zo weinig mogelijk belemmeringen mochten ondervinden en zeker niet van de kant van het sjouwersvolk. Wanneer dit het geval was grepen burgemeesteren in. Ze stelden regels vast, de werkwilligen moesten een eed afleggen - ze werden "gezworen drager" - en de dwarsliggers vlogen eruit. Het was de geëigende, nogal autoritaire maar zeer effectieve methode om de ver schillende soorten dragers, turftonsters, hooistekers en hoe die "stadswer kers" nog meer mochten heten, onder de duim te houden. De aanhef van de ordonnantie luidt: "Also groote abuysen ende ongeregeltheden by den caesdragers gepleecht zijn ende hoe langer hoe meer gepleecht worden, niet alleen tot groot ongeryf van den coopman ende huysluy- den, maer oic tot verachteringe van de neringe deser stede.... Het lijkt voor de hand te liggen dat deze noodzakelijk geachte ordonnantie ver band houdt met de toegenomen aanvoer van kaas als gevolg van de re cente droogmakerijen. Strenge regels Deze ordonnantie maakte een einde aan wilde toestanden, want voor taan mocht nientand op straffe van een boete van 20 stuivers kaas van en naar de Waag dragen dan degenen die daartoe door burgemeesteren wa ren aangesteld en de eed hadden afgelegd. Op 17 juni 1593 deed derhal ve een nieuw fenomeen zijn intrede in Alkmaar, namelijk de gezworen kaasdrager, die van het stadsbestuur zijn admissie (toelating) had ontvan gen. Alle reden dus om de 17e juni 1593 als de geboorte van het kaas- dragersgilde te zien. Maar er werd meer geregeld. Alleen de kaasdragers mochten weliswaar dragen, doch het stond een ieder vrij zijn eigen kaas naar de Waag te brengen. Ook mocht de koopman uit de gezworen kaasdragers aanwijzen wie hij wilde, zonder er op te letten of een andere kaasdrager de huisman behulpzaam was geweest met het opzetten van de kaas uit de wagens of schepen. Als dragers kaas naar de Waag hadden ge bracht, mochten zij niet eerder ander werk aannemen dan wanneer die kaas was weggebracht naar het huis of het schip van de koopman, op een boete van 2 gulden plus 6 weken schorsing. Elke drager mocht één ber rie gebruiken, of twee dragers ten hoogste 3 berries. De dragers moch ten geen biergeld eisen van de klanten, noch drinken voor het einde van het werk. Koning Alcohol In deze en alle volgende ordonnanties treft men waarschuwingen aan te gen het dronken op het werk verschijnen of het drinken tijdens het 6

Oud Alkmaar | 1997 | | pagina 6