delaar of seizoenarbeider rondtrokken. Tussen de gezeten poorters en de varende lieden vond men in de steden een bevolkingsgroep, die op de onderste sporten van de sociale ladder stond en als los werkman de kost verdiende. Deze werklieden behoorden niet tot een gilde en waren veel al als sjouwerman ("drager" genaamd), schoonmaker, waker of grond werker werkzaam. Het waren vaak boerenzoons, die naar de stad geko men waren en die weer verder trokken als er elders meer te verdienen viel. Het is te vergelijken met de stroom van plattelandsbewoners, die in de vorige eeuw naar de fabrieken en havens trok. Wanneer opgericht? Het is een bekend misverstand dat in 1622 "de eerste definitieve organi satie en reglementering der kaasdragers te Alkmaar tot stand is gekomen en in werking getreden", zoals men onder andere bij Speet kan lezen. Allereerst kan men in een veranderende maatschappij nimmer iets de finitief regelen. De ordonnanties (verordeningen) op de kaasdragers zijn dan ook herhaaldelijk drastisch veranderd, tot in deze eeuw toe, doch Groep kaasdragers, ca. 1920. His torisch-top ografisch e atlas, Regionaal Archief Alkmaar. het merkwaardig feit doet zich voor dat nu juist uit 1622 géén ordon nantie op de kaasdragers bekend is. Dit jaartal is dus een slag in de lucht. De oudst bekende ordonnantie is die van 17 juni 1593.2 De kaasdragers treden daarmee vrij laat in de historie, want de zakkendragers hadden reeds in 1520 een ordonnantie gekregen en de bierdragers in 1575. In 1593 waren er al lang kaasdragers, maar tot nu toe had het stadsbestuur het kennelijk niet nodig gevonden regelend op te treden. De bedoeling

Oud Alkmaar | 1997 | | pagina 5