investering opnieuw vrucht zal gaan dragen. De opbrengst van de ver koop van dit boekje (f 7,50 per stuk) zal namelijk straks weer besteed worden aan de gids voor de volgende expositie. De publicaties zijn te verkrijgen bij: het Archeologisch Centrum, de dienst SOB aan Keetgracht 1, het Stedelijk Museum, het Regionaal Ar chief, deVW (alleen de tweede publicatie) en boekhandel Zwaan Ter Burg. Ook telefonische bestellingen (tel.nr. 072-5111427) zijn mogelijk; bij de prijs komen dan portokosten. Het boekje Wonen op Niveau: een op graving aan de Langestraat kan door leden van de Historische Vereniging Alkmaar gratis worden opgehaald bij het Archeologisch Centrum. Peter Bitter Inventarisatie en systematische ordening bibliotheek Bureau Monumentenzorg en Archeologie Het Bureau Monumentenzorg en Archeologie beschikt over een kleine handbibliotheek, bestemd voor de eigen medewerkers. In de praktijk valt deze in twee collecties uiteen: een betreffende de "monumenten boven de grond" (verder afgekort als MZ-collectie) en een betreffende de "mo numenten onder de grond". In de MZ-collectie vindt men onder ande re handboeken over bouwstijlen, historische bouwmaterialen en tech nieken, maar ook boeken over verschillende bekende monumenten in de stad en over belangrijke architecten, jaarverslagen van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en dergelijke. Bovendien zijn er diverse tijd schriften en losse artikelen over onderwerpen, die voor de medewerkers van het Bureau Monumentenzorg en Archeologie van belang zijn. Al geruime tijd leefde er binnen het Bureau de wens om alle titels van de publicaties, voorzien van auteursnaam en jaar en plaats van uitgave, in de computer te zetten. Tevens wilde men zien te komen tot een meer systematische ordening van de collectie op onderwerp. Ook een systeem van trefwoorden om de verzameling extra toegankelijk te maken stond op het verlanglijstje. In november 1996 kon via het Jeugdwerkgarantieplan Marleen van Me- chelen aangetrokken worden, die de IDM (Informatiedienstverlening en -management)-opleiding volgt aan de Hogeschool van Amsterdam (voorheen Frederik Muller Academie). Zij werkte de afgelopen maan den aan de inventarisatie en systematische ordening van de MZ-collec tie. Eerst werd de opzet voor een database-bestand (in Paradox) ontwikkeld in samenwerking met collega Joop Elsinga. Daarna werden de diverse 42

Oud Alkmaar | 1997 | | pagina 42