wezig en kunt u in principe de expositie ook bezoeken, maar dan is het aan te raden eerst te bellen (072-5154115). Bij de opening van de expositie verscheen ook een gemeentelijk rap port, eveneens getiteld Wonen op niveau. Aan het onderzoek ten behoeve van dit rapport is door tal van personen - uiteindelijk meer dan dertig - een bijdrage geleverd. Het team bestond uit de "eigen" vrijwilligers van de archeologische werkgroep, aangevuld met extern ingehuurde vak mensen voor het onderzoek van de kleipijpen en het biologisch en his torisch onderzoek. Het historisch onderzoek is verricht door Willem van den Berg, de vervaardiger van het unieke Historisch Kadaster Alk maar. Op dit Historisch Kadaster zullen we in een volgende rubriek nog terugkomen. In deze vijfde publicatie in de reeks Rapporten over de Alkmaarse Monu mentenzorg en Archeologie, samengesteld door Peter Bitter, Juke Dijkstra, Rob Roedema en Rob van Wilgen, worden door negen auteurs de re sultaten van uiteenlopende onderzoeken van de lokatie beschreven. Het rapport bestaat uit twee delen, van respectievelijk 248 en 130 blz. en is geïllustreerd met circa 600 afbeeldingen. De technische uitvoering is eenvoudig gehouden, zodat de prijs laag kon blijven: de delen worden samen verkocht voor ƒ15,-. Op 18 juni verscheen een tweede publicatie over hetzelfde onderwerp, getiteld Wonen op Niveau: een opgraving aan de Langestraat. Het betreft een fraai verzorgd boekje met talrijke foto's, bestemd voor breed publiek. In eenvoudige bewoordingen wordt kort ingegaan op de Alkmaarse ar cheologie in het algemeen en op het onderzoek aan de Langestraat in het bijzonder. Het boekje is van de hand van Peter Saai, de regionale museumconsulent die ook de bouw van de expositie heeft ondersteund, en Peter Bitter. Drukkerij Herms Coster Zn. droeg zorg voor de productie van het boekje. Dit tegen een vriendenprijs. De kosten van een en ander werden gedekt uit de erfenis van de voormalige Stichting Behoud Alkmaarse Bodemvondsten. De S.B.A.B was in 1987 opgericht door een bevlogen groepje amateur-archeologen. Zij verrichtten niet alleen onderzoek, maar werkten ook mee aan de presentatie van de onderzoeksresultaten aan het publiek door middel van kleine exposities en publicaties. Zij hebben ook na het aanstellen van de stadsarcheoloog in 1991 veel bijge dragen aan het archeologisch onderzoek van onze oude binnenstad. Zij waren het die destijds de beroemde vondsten opgroeven uit de beerput ten van de Langestraat. In 1996 is de stichting opgegaan in de Histori sche Vereniging Alkmaar. Het restant van de stichtingskas heeft nu via de vereniging een prima bestemming gevonden. Het is de bedoeling dat de 40

Oud Alkmaar | 1997 | | pagina 40