Monumenten selectieproject in Alkmaar van start De gemeente Alkmaar heeft op haar grondgebied 333 rijksmonumenten staan. Het betreft, zoals overal elders, in hoofdzaak monumenten van voor 1850. Voorbeelden zijn het stadhuis, de waag, de diverse binnen- stadskerken, de hofjes en tal van oude woonhuizen. Ook vele molens staan op de rijksmonumentenlijst. In de afgelopen jaren ontstond de be hoefte om ook een aantal representatieve voorbeelden van de architec tuur uit de periode 1850-1940 op de rijksmonumentenlijst te plaatsen. Daartoe werd in opdracht van het Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen het Monumenten Inventarisatie Project (MIP) opgezet, dat uitgevoerd werd door de provincie. Bij die gelegenheid werden door kunsthistoricus Ernst van der Kleij, als inventarisator in dienst bij de pro vincie Noord-Holland, meer dan 600 panden in Alkmaar gefotografeerd en beknopt gedocumenteerd. In september 1992 was het MIP voor wat betreft Alkmaar voltooid. Op het MIP is het MSP gevolgd: het Monumenten Selectie Project. Daarbij wordt in opdracht van het rijk door de provincie uit het MIP- bestand een selectie gemaakt van objecten die zo waardevol zijn, dat een plaats op de rijksmonumentenlijst gerechtvaardigd is. Een en ander ge schiedt in samenspraak met de desbetreffende gemeenten. Op 1 novem ber 1992 werd in Noord-Holland met het MSP begonnen. Thans is Alk maar aan de beurt. Een vijftiental eigenaren van monumentale panden uit de periode 1850-1940 heeft inmiddels een schrijven gekregen van de provincie, waarin wordt verteld dat onderzocht zal worden of hun pan den in aanmerking komen voor plaatsing op de rijksmonumentenlijst. Voor het beschrijven van de Alkmaarse panden zijn er bij de provincie twee kunsthistorici beschikbaar: Jos van der Lee en Caroline Smook. Carla Rogge Wonen op niveau, een expositie en twee publicaties Er is inmiddels een halfjaar verstreken sinds burgemeester Bandell het Archeologisch Centrum C.W. Bruinvis feestelijk heeft geopend. Hij deed dat door het kunstwerk aan de voorgevel te onthullen, dat is ge maakt door de Alkmaarse kunstenaar Ruud Winder van Bureau Gras. Het werkstuk werd gemaakt in opdracht van de Historische Vereniging Alkmaar, mede met een gemeentelijke subsidie. De eerste expositie in het Archeologisch Centrum draagt de titel Wonen op Niveau. Het toont de vondsten van het archeologisch en bouwhisto risch onderzoek van de Langestraat 113 tot 119, dat plaats vond na de 38

Oud Alkmaar | 1997 | | pagina 38