voor Alkmaar beschikbaar komt en welk budget er in 2003 kan worden verwacht. Op grond hiervan zal er door de gemeente een "restauratie uitvoerings programma" worden opgesteld. In dit programma zullen de geplande restauraties in volgorde van belangrijkheid worden vermeld. De ge meente zal een subsidieaanvraag voortaan alleen kunnen honoreren, als de desbetreffende restauratie in het programma vermeld is. Piet Verhoeven Themanummer Alkmaar verschenen Sinds 1980 verschijnt er in ons land een tijdschrift Monumenten, uitgege ven door de gelijknamige stichting. Het is een landelijk tijdschrift, ge wijd aan allerlei onderwerpen uit de monumentenwereld, zoals restaura tie en monumentenzorg. Een paar keer per jaar maakt de redactie een speciaal themanummer, bijvoorbeeld over een bepaalde categorie monu menten (boerderijen, molens, orgels e.d.) of over een bepaalde stad of provincie. In de afgelopen periode verscheen er een "themanummer Alkmaar". Op 18 april werd het door redacteur Walter Kramer officieel overhandigt aan wethouder Jan Douma. Bij de totstandkoming van dit nummer waren de medewerkers van het Bureau Monumentenzorg en Archeologie nauw betrokken. De coördinatie van het geheel berustte bij ondergetekende. In het themanummer kan men kennis maken met diverse aspecten van de Alkmaarse monumentenwereld, zoals de vorig jaar voltooide restaura tie van de Grote Kerk, het waaggebouw, het kaasdragersgilde, de Alge mene Begraafplaats uit 1829-30 van Zocher met de grafmonumenten daarop en het werkgebied van de Alkmaarse molenvereniging. Stadsor- ganist Hans van Nieuwkoop geeft een overzicht van de Alkmaarse orgels in de binnenstad en gemeentelijk archeoloog Peter Bitter vertelt over de archeologie in de stad. Andere onderwerpen die aan bod komen zijn de bekende stolpboerderij Varnebroek bij de Kalkovensweg, de beschilderde balkenplafonds uit de 17e eeuw en het speelwerk van de klaroenblazer aan het waaggebouw. Het "themanummer Alkmaar", verlevendigd door vele foto's van Joop Elsinga, ligt voor 8,50 te koop bij boekhandel Zwaan en Terburg (tel. 072-5111427). Wie het blad Monumenten vaker wil lezen, kan een abonnement nemen voor ƒ79,- per jaar (Postbus 1, 5430 AA Cuijk, tel. 0485-312677). Carla Rogge 37

Oud Alkmaar | 1997 | | pagina 37