roepsmatig aangelegde collecties. Een andere nalatenschap waarin sprake is van een groot aantal schilderijen, is die van Johan van Nordingen jr., de stichter van het provenhuis Van Nordingen (het Huis van Achten), die in 1656 overleed. Tot zijn boedel behoorden maar liefst 58 schilderijen.16 Nu was Van Nordingen niet de eerste de beste. We hebben te maken met de jong overleden zoon van een welgesteld advocaat. De echtgenote van Johan jr. behoorde tot een van de rijkste families te Alkmaar. Dat een lid van de stadselite veel schilderijen bezat, spreekt bijna vanzelf. Interessan ter voor ons is de nalatenschap van de brouwer Pieter van Beeckum.17 Een lid van de familie Van Egmond van de Nijenburg kocht na zijn dood in 1665 uit zijn boedel 12 schilderijen, waaronder een werk van Frans Hals. Hier hebben we te maken met iemand uit dezelfde sociale laag als waar Barbertje Cornelis toe behoorde. Dat ook deze Pieter van Beeckum ruim voorzien was van schilderijen, vormt een aanwijzing dat Barbertjes collectie ook in Alkmaar niet uitzonderlijk is geweest. Harry de Raad Noten 1. Ze werd 23-8-1656 begraven. Regionaal Archief Alkmaar, D.T.B. Alkmaar, inv.nr. 40. 2. Regionaal Archief Alkmaar, oud-notariële archieven Alkmaar, inv.nr. 168, fol. 1-14. 3. Bedoeld is het bijbelse Scheba, nu Jemen. De koningin ervan bezocht koning Salomo, om het waarheidsgehalte van de verhalen over zijn wijsheid te onderzoeken. Het woord "koningh" zal een verschrijving zijn van koningin. 4. Agar Hagar, bijvrouw van Abraham. Het schilderij zal waarschijnlijk de verdrijving naar de woestijn van Hagar en haar zoon Ismaël tot thema hebben gehad. 5. Leer zal hier gebruikt zijn in de betekenis: ladder. Bedoeld is het bijbelse verhaal van Jakob die in een droom een tot aan de hemel reikende ladder ziet, waarlangs engelen daalden en klommen. Het beeld werd in de kunst vaak gebruikt om deugd en on deugd te illustreren (de sporten van de ladder stelden deugden voor; op de grond beeldde men vaak ondeugden af, die gelovigen van de ladder deden storten). 6. Bedoeld kunnen zijn Willem II en diens echtgenote Mary Stuart of Frederik Hendrik en diens gemalin Amalia van Solms. 7. Dit was in de 17e eeuw de gewone uitdrukking voor de aankondiging door de engel Gabriël aan Maria van de geboorte van Christus (het eerste wat de engel zei was: "Wees gegroet, gij begenadigde"). 8. De "aep ende cat" kan slaan op een onder andere door Vondel (in diens Vorstelijke wa rande der dierenberijmde dierfabel, waarop het spreekwoord "de kastanjes voor een an der uit het vuur halen" is gebaseerd: een aap wil graag gebakken kastanjes uit het haardvuur, maar is bang voor de vlammen. Daarom pakt hij de poot van een bij het 31

Oud Alkmaar | 1997 | | pagina 31